Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Koszalin

Od czego zależy wybór zawiasów do drzwi?

Zawiasy to najważniejsze elementy drzwi, dzięki którym można je otwierać i zamykać. Z reguły sprzedawane są w komplecie z drzwiami, ale zdarza się, że trzeba je wymienić lub kupić nowe. Co wtedy? Od czego zależy wybór odpowiednich zawiasów do drzwi? I które z nich wybrać? Podpowiadamy.

Jak wybrać zawiasy do drzwi?

W drzwiach wewnętrznych zazwyczaj stosuje się dwa zawiasy tego samego rodzaju. Wybór odpowiedniego modelu zależy od kilku istotnych parametrów, takich jak:

  • materiał
  • klasa trwałości,
  • szerokość i waga drzwi,

Zacznijmy od pierwszego, czyli od odpowiedniego materiału. Zawiasy do drzwi (incop.pl) muszą być przede wszystkim wytrzymałe, dobrze sprawdzą się więc te wykonane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Takie zawiasy sprawdzą się przede wszystkim w drzwiach drewnianych, które są ciężkie i można znaleźć je w większości mieszkań. Z kolei zawiasy ze stali i aluminium to dobry wybór do drzwi szklanych, jednak w tym przypadku muszą posiadać dodatkowe wkładki amortyzujące. Ponadto warto pamiętać, że te wykonane ze stopów aluminium są niedrogie, ale za to szybko ulegają zużyciu. Dlatego lepiej wybrać trwałe zawiasy wykonane ze stali nierdzewnej, które można zamontować również na drzwiach balkonowych i nie będą one narażone na korozję. A jaką klasę trwałości wybrać i jak waga oraz szerokość drzwi wpływa na wybór zawiasów?

Im wyższa klasa trwałości, tym lepiej. Najbardziej wytrzymałe są zawiasy oznaczone klasą siódmą, co oznacza, że produkt ten z powodzeniem przeszedł próbę 200 000 cykli otwierania i zamykania i nadal pozostał funkcjonalny. Nie bez znaczenia pozostaje również waga i szerokość drzwi, szczególnie pierwszy z tych parametrów jest niezwykle istotny. Zbyt słabe zawiasy, niedopasowane do wagi drzwi mogą sprawić, że nagle się one oderwą i zniszczą lub co gorsza spowodują wypadek.

Zawiasy samodomykające

Dużą popularnością cieszą się ostatnio zawiasy samodomykające, montowane głównie w drzwiach przylgowych. To bardzo duże udogodnienie, szczególnie w domach seniorów czy wielodzietnych rodzin. Często spotkamy je również w hotelach lub innych budynkach użyteczności publicznej. Takie zawiasy do drzwi posiadają regulację siły i prędkości zamykania skrzydła, są również mało awaryjne i bezpieczne, a do tego ciche. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych aranżacjach mieszkań.

Zawiasy do drzwi a sposób montażu

Wybierając zawiasy do drzwi, warto również zwrócić uwagę na sposób ich montażu. Najpopularniejsze są zawiasy z otworami przelotowymi, które bez problemu montuje się od frontu za pomocą śrub z łbem walcowym. Z kolei, jeśli zależy nam na estetyce, warto zaopatrzyć się również w specjalne zaślepki maskujące te śruby.

A o czym jeszcze pamiętać, wybierając zawiasy do drzwi? Istotna jest również odpowiednia weryfikacja kątów i zakresów pracy zawiasów oraz ich funkcjonalność. Na przykład niektóre zawiasy mogą być zintegrowane z wyłącznikiem bezpieczeństwa.