Aktualne ceny mieszkań w Mielnie. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkań w Mielnie z ostatnich 12 miesięcy wyniosła 13 632 zł/m². To o 330 zł/m², czyli 2,5% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Za tym wynikiem kryje się jednak zróżnicowany rynek: znaczenie mają zarówno lokalizacja, jak i powierzchnia mieszkania. Analiza cen transakcyjnych z aktów notarialnych pokazuje kwoty rzeczywiście płacone przez kupujących, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.
Redakcja informacjekoszalin.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Mielnie: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny działek w Mielnie
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Mielno na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Mielnie: najważniejsze liczby
- 13 632 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 330 zł/m² i 2,5% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
- 11 257-15 536 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 529 500 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wyniosła 39 m².
- 40% - wzrost ceny metra od 2019 r., przy średnim rocznym tempie 4,9%.
- 16 262 zł/m² - mediana w najdroższym spośród zestawionych rejonów, czyli w rejonie Barnowo.
Dla kupującego równie ważne jak stawka za metr jest to, jaki budżet pozwala wejść na rynek. Cena całego lokalu i jego powierzchnia opisują inne aspekty zakupu niż cena jednostkowa. Warto więc porównywać mieszkania jednocześnie pod względem metrażu, lokalizacji i łącznego wydatku.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 13 339 |
| wtórny | 13 718 |
* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu rynku pierwotnego - wartość orientacyjna
13 339 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 13 718 zł/m² na rynku wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były 2,8% tańsze. W tym zestawieniu nie występuje zatem typowa premia cenowa za nowy lokal.
Sam status mieszkania nie przesądza jednak o cenie. Lokalizacja, powierzchnia i zakres wydatków potrzebnych przed zamieszkaniem mogą zmienić ekonomiczny wynik porównania. Dla kupującego właściwym punktem odniesienia jest całkowity koszt doprowadzenia lokalu do oczekiwanego stanu.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 13 718 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 13 685 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 12 818 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
13 718 zł/m² dla lokali o powierzchni 25-35 m² i 13 685 zł/m² dla przedziału 35-45 m² pokazuje podobny poziom cen najmniejszych mieszkań. W segmencie 45-55 m² mediana wyniosła 12 818 zł/m².
Mniejszy lokal może mieć wyższą cenę metra, a mimo to wymagać niższego budżetu całkowitego. Taki mechanizm zwiększa dostępność małych mieszkań dla osób ograniczonych wysokością własnych środków lub możliwego kredytu.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
16 262 zł/m² w rejonie Barnowo to najwyższa mediana w zestawieniu. W rejonie Unieście wyniosła ona 11 764 zł/m². Różnica między tymi rejonami sięga 38%, co pokazuje znaczenie lokalizacji przy ustalaniu budżetu zakupu.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Barnowo | 16 262 |
| Unieście | 11 764 |
Przy porównywaniu ofert warto rozpocząć od lokalnego poziomu cen, a dopiero później zestawiać wyposażenie i cechy poszczególnych mieszkań. Mediana dla całego miasta nie zastępuje porównania lokali w tej samej okolicy.

Ceny działek w Mielnie
453 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy, a mediana powierzchni sprzedawanej parceli sięgnęła 1 437 m².
Przy zakupie gruntu cena jednostkowa jest dopiero początkiem analizy. O przydatności działki dla konkretnego nabywcy decydują również przeznaczenie terenu, dostęp do drogi i infrastruktury oraz możliwości zabudowy.
Najświeższe wiadomości z Koszalina czekają na stronie głównej informacjekoszalin.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 529 500 zł z rynku wtórnego trzeba uwzględnić koszty poza samą ceną lokalu. Podatek PCC według stawki 2% to około 10 590 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 3 552 zł z VAT, a stawki można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Te pozycje warto uwzględnić w budżecie przed rozpoczęciem negocjacji.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
9 757 zł/m² w 2019 r. i 13 632 zł/m² obecnie wyznaczają długoterminową historię cen w Mielnie. Łączny wzrost wyniósł 40%, a średnie roczne tempo 4,9%.
Pytanie „o ile wzrosły ceny” wymaga więc określenia horyzontu porównania. Obecna zmiana względem 2025 r. jest wyraźnie mniejsza niż skumulowany wzrost od początku analizowanego okresu. Poniższy wykres przedstawia tę dłuższą perspektywę.

Mielno na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 571 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa zachodniopomorskiego objętych monitoringiem. W Mielnie metr kosztuje o 5 061 zł więcej.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Mielno | - | 13 632 | - |
| Koszalin | 9 km | 7 652 | -43,9% |
| Sianów | 14 km | 6 243 | -54,2% |
| Bobolice | 46 km | 4 033 | -70,4% |
| Słupsk | 62 km | 7 123 | -47,7% |
W Koszalinie, położonym 9 km dalej, mediana była o 5 980 zł/m², czyli 43,9% niższa. Poszerzenie obszaru poszukiwań może zatem istotnie zmienić dostępny wybór mieszkań, ale oznacza też zmianę lokalizacji i warunków codziennego użytkowania.
Komentarz analityczny
330 zł/m² i 2,5% wzrostu względem 2025 r. wskazuje na wolniejsze tempo zmian niż średnie 4,9% rocznie od 2019 r. Lokalny rynek pozostaje powyżej wcześniejszych poziomów cen, ale bieżąca dynamika nie odpowiada tempu długoterminowemu. Jednocześnie duże różnice przestrzenne pokazują, że wynik miejski łączy segmenty o odmiennych poziomach cen.
Na największych rynkach również odnotowano niewielkie wzrosty: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wyniosła 14 444 zł/m², przy wzroście 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², przy wzroście 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań, II kwartał 2026 r.). To tło pokazuje, że dodatnia dynamika może współistnieć z relatywnie powolną zmianą cen.
3,75% wynosiła stopa referencyjna po decyzji RPP z 9 września 2026 r. (źródło: NBP, decyzja RPP). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych sięgnęło 6,07% w czerwcu 2026 r., będąc o 0,7 punktu procentowego niższe niż rok wcześniej (źródło: AMRON-SARFiN nr 2/2026). Niższy koszt finansowania może zwiększać możliwości zakupowe także poza największymi miastami, choć jego wpływ zależy od dochodów nabywców i dostępnej oferty.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, a podaż mieszkań odpowiadających oczekiwaniom kupujących pozostanie ograniczona, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli natomiast oferta zwiększy się szybciej niż popyt, kupujący mogą zyskać większą przestrzeń do negocjacji. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Mielnie?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wyniosła 13 632 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 11 257-15 536 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Mielnie rosną, czy spadają?
Mediana jest o 330 zł/m², czyli 2,5% wyższa niż poziom odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
W zestawieniu najwyższą medianę ma rejon Barnowo: 16 262 zł/m². Niższą ma rejon Unieście: 11 764 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Mielnie?
Dla kawalerek o powierzchni 25-35 m² mediana wyniosła 13 718 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² było to 13 685 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Nie w tym zestawieniu: mediana rynku pierwotnego wyniosła 13 339 zł/m², a wtórnego 13 718 zł/m². Wynik deweloperski jest 2,8% niższy.
Ile kosztuje działka w Mielnie?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wyniosła 453 zł/m², przy medianie powierzchni 1 437 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 36 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 7 listopada 2025 do 11 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (9 transakcji) i wtórny (27); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-09-11; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Film-niespodzianka czeka na młodych widzów. Dziecięcy Wieczór Filmowy w Koszalinie

Morze bez romantycznej pocztówki. Miłosz Szymański opowie o życiu na statku.

98 mieszkań na wynajem przy Irlandzkiej. Koszalińskie TBS planuje kolejny etap

Nowe słupki startowe już na basenie sportowym przy Głowackiego

Wniosek o plan dla Zwycięstwa 26A trafił do Rady Miejskiej

Czterech kierowców zatrzymanych w Koszalinie. Jeden miał dożywotni zakaz

Zimne noce w Koszalinie. Policjanci sprawdzają pustostany i altanki

Bezpłatne badanie kości w Koszalinie. Kto może skorzystać z osteobusa?

Nowy plan dla terenu po oczyszczalni w Koszalinie. Rusza ocena środowiskowa

Ponad 42 mln zł dofinansowania na 13 elektrycznych autobusów w Koszalinie
![[PIŁKA RĘCZNA] ENERGA GWARDIA Koszalin – SPR PURINA Kąty Wrocławskie 36:37. Jeden gol różnicy w Lidze Centralnej](/images/mecz/thumbnails/energa-gwardia-koszalin-spr-purina-katy-wroclawskie-31102026-3637.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] ENERGA GWARDIA Koszalin – SPR PURINA Kąty Wrocławskie 36:37. Jeden gol różnicy w Lidze Centralnej
![[PIŁKA NOŻNA] Wda Świecie – Bałtyk Koszalin 1:1 – podział punktów w Betclic 3. Lidze, Grupa 2 (Grupa II)](/images/mecz/thumbnails/wda-swiecie-baltyk-koszalin-31102026-11.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Wda Świecie – Bałtyk Koszalin 1:1 – podział punktów w Betclic 3. Lidze, Grupa 2 (Grupa II)

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Jak odnaleźć ludzi w rodzinnych opowieściach? Ruszają „Koszalińskie Mikrohistorie”
Przydatne dane teleadresowe
- Tramwaj wodny Julek w Koszalinie: Rozkład, cennik i rejs z Jamna do Mielna
- Koszalin dla dzieci odkrywaj, baw się, ucz!
- KRUS Oddział Regionalny w Koszalinie - kontakt, godziny, gminy obsługiwane
- Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie - msze, kancelaria, kontakt
- Inspekcja Handlowa w Koszalinie - kontakt, godziny, ADR i dostępność
- Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie - msze, kancelaria, kontakt
