Reymontada na Dniach Koszalina oczarowała mieszkańców
W miniony weekend mieszkańcy naszego miasta mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – Reymontadzie, która odbyła się w ramach tegorocznych 758. Dni Koszalina. Wydarzenie obfitowało w różnorodne atrakcje, od występów teatralnych po warsztaty artystyczne, a wszystko to w letniej, familijnej atmosferze.
  1. Inauguracja Reymontady z etiudą inspirowaną „Chłopami”
  2. Wystawa plenerowa „Chłopi w Archiwach”
  3. Spotkanie z artystą Danielem Rycharskim
  4. Urodzinowy tort dla mieszkańców

Reymontada rozpoczęła się w sobotę na Rynku Staromiejskim, gdzie mieszkańcy mogli zobaczyć etiudę inspirowaną „Chłopami" Władysława Reymonta. Przedstawienie, przygotowane przez grupę Niezgodni z Pałacu Młodzieży pod kierownictwem Elżbiety Malczewskiej-Giemzy, wprowadziło uczestników w nastrój pełen emocji i literackiej magii.

Jednym z głównych punktów sobotniego programu była uroczysta inauguracja wystawy plenerowej „Chłopi w Archiwach”. Ta wyjątkowa ekspozycja, sprowadzona z Łodzi i przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie, będzie dostępna dla zwiedzających do 28 czerwca. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie, Katarzyny Królczyk, za umożliwienie pokazania tej wystawy naszym mieszkańcom.

Podczas weekendu nie zabrakło również teatralnych emocji dzięki aktorom Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, którzy kilkakrotnie czytali fragmenty „Chłopów”. Do tego niezwykłego widowiska dołączył Teatr Akrobatyczny „Z głową w chmurach” oraz Zespół Tańca Ludowego Bałtyk, tworząc barwne i dynamiczne przedstawienia.

Sobotni wieczór uświetnił występ Daniela Rycharskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów sztuk wizualnych. Jego prace, łączące motywy wsi, religii katolickiej i LGBTQ+, były tematem arcyciekawej rozmowy prowadzonej przez historyka sztuki Łukasza Rozmarynowskiego. Dzień zakończył się folkowym koncertem zespołu Pierwiastek z Trzech, który porwał publiczność swoją muzyką.

Niedziela rozpoczęła się od uroczystego krojenia urodzinowego tortu przez prezydenta miasta Tomasza Sobieraja. Stukilogramowy tort szybko zniknął wśród zgromadzonych mieszkańców. Tego dnia odbyła się również kulinarna bitwa regionów, zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Mieszkańcy mogli także uczestniczyć w rozmowie na temat animowanej adaptacji „Chłopów” z Michałem Janickim i Julią Jarosz, absolwentką koszalińskiego „Plastyka”.

Podczas obu dni Reymontady, uczestnicy mieli okazję brać udział w licznych warsztatach artystycznych, gdzie powstały piękne ozdoby i dekoracje. Nie zabrakło też kramów rękodzielniczych i stoisk różnych organizacji, takich jak Pracownia Pozarządowa, Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1 oraz Fala Równości.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Centrum Kultury 105 za współorganizację wydarzenia oraz zapewnienie zaplecza technicznego. Szczególne podziękowania należą się również Karolinie Asanowicz za projekt rydwanu oraz Radosławowi Czerwińskiemu za koordynację prac.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim instytucjom i osobom, które przyczyniły się do sukcesu Reymontady, a zwłaszcza mieszkańcom, którzy licznie wzięli udział w przygotowaniach i świętowaniu. To dzięki Wam Rynek Staromiejski tętnił życiem i kolorem!


Wg inf z: Koszalińska Biblioteka Publiczna