Rekuperacja – jakie zalety ma wentylacja mechaniczna?

Każdy z nas chciałby się cieszyć w swoim domu odpowiednio świeżym powietrzem, jednak tradycyjna wentylacja grawitacyjna często nam tego nie umożliwia. Aby zadbać o najwyższą jakość powietrza, warto pomyśleć o instalacji rekuperacji – systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Pozbywanie się z pomieszczeń zużytego powietrza to tylko jedna z jej zalet – poznaj wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą rekuperacja!

Czym jest rekuperacja?

Jeszcze do niedawna standardem była wentylacja grawitacyjna. Opiera się ona o system wywietrzników, które są w stanie dostarczyć do domu świeże powietrze. Wentylacji grawitacyjnej ciężko będzie jednak zapewnić nam tak wydajne działanie jak wentylacja mechaniczna, zwłaszcza jeśli mówimy o rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Rekuperacja korzysta ze specjalnych kanałów wentylacyjnych, przez które do środka domu dostaje się świeże powietrze, nawiewane przez centralę. Na tym etapie powietrze, które dostaje się do domu, jest odpowiednio filtrowane, żeby wraz z nim nie dostały się tam różne zanieczyszczenia, takie jak smog, czy kurz.

Ważnym elementem rekuperacji są wymienniki ciepła. To właśnie ten element systemu wentylacyjnego jest odpowiedzialny za pozyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza i przekazywanie go powietrzu świeżemu. Wymienniki działają na zasadzie kanalików, w których obok siebie porusza się ciepłe, jak i zimne powietrze. Co ważne, kanaliki są tak skonstruowane, żeby jedna struga powietrza nie mieszała się z drugą – dzięki temu zużyte powietrze służy tylko do ogrzewania zimnego, przemieszczając się koło niego w osobnych przewodach.

Jakie są zalety rekuperacji?

Podstawową zaletą płynącą z rekuperacji, jest oszczędność na ogrzewaniu. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – przy wentylacji grawitacyjnej sporo ciepła pozyskanego z systemu ogrzewania po prostu ucieka, albo przez wywietrzniki, lub w momencie, kiedy chcemy przewietrzyć mieszkanie. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ten problem znika – możemy cieszyć się świeżym powietrzem, bez konieczności utraty ciepła.

Wynika z tego kolejna zaleta – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala uczynić nasz dom bardziej ekologicznym. Zdecydowanie warto o tym pomyśleć, bo troska o planetę powinna być priorytetem dla każdego z nas. Ze względu na działanie rekuperacji możemy zadbać o nasze środowisko i klimat, gdyż będziemy spalać mniej węgla.

Nie możemy zapominać także o tym, że rekuperacja jest w stanie dostarczyć nam świeże powietrze, poddane odpowiedniej filtracji. W momencie kiedy otworzymy okno, nie mamy wpływu na to, jakie potencjalnie szkodliwe substancje dostaną się do naszego mieszkania. To kolejny problem, który może wyeliminować rekuperacja.