Książki dla najmłodszych czytelników - jak je wybierać?

W dobie smartfonów, komputerów i platform streamingowych z szerokim wyborem filmów i bajek dla dzieci, czytanie dzieciom książek przed snem to nadal najlepszy sposób na budowanie z nimi trwałych więzi. Jednocześnie rynek wydawniczy kusi bardzo bogatą ofertą książek dla dzieci w każdym wieku. Nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiednio dobrane do wieku i zainteresowań dziecka książki mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój jego wyobraźni i sposób widzenia świata.

Pięknie wydane książki dla dzieci i młodzieży

Modne i popularne czytniki wciąż dla wielu osób nie są w stanie konkurować z dobrej jakości papierem i drukiem. Tradycyjne książki dla dorosłych oraz bajki, opowiadania czy książki popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży przyciągają do półek w księgarniach pięknymi okładkami i ilustracjami. W poszukiwaniu książek dla dzieci można bez trudu natknąć się na dobrej jakości literaturę, która łączy w sobie zabawę i naukę. Najlepsi na świecie ilustratorzy zapełniają strony książek dla najmłodszych ilustracjami, które na zawsze pozostaną im w pamięci.

Pozycje dedykowane grupom wiekowym

Książka to idealny prezent dla dziecka już od najmłodszych lat. W księgarniach stacjonarnych i internetowych można znaleźć książki na niemal każdy temat, mogący zainteresować najmłodszych czytelników. Dla dzieci w wieku 3-4 lata będą to tematy związane z przyrodą, ze zwierzętami, z codziennym życiem wśród znajomych sprzętów czy ważnymi życiowymi czynnościami. W ofercie książek dla 5-latka znaleźć można już bardziej rozbudowane treści, związane na przykład z relacjami i różnymi emocjami, ważnymi na tym etapie rozwoju.

Historie dla dzieci z ważnym przesłaniem

Z ładnie wydaną książką małe dzieci chętniej podejmują naukę czytania. Treść książki ma równie istotne znaczenie, jak w przypadku książek dla dorosłego czytelnika i warto wybierać takie, które pisane są ładną polszczyzną i niosą ze sobą jakieś przesłanie. Dobrzy autorzy książek dla dzieci najczęściej przy okazji przemycają w każdej opowiadanej historii ważne wskazówki dotyczące funkcjonowania w świecie już od najmłodszych lat życia. Dzięki temu te historie zapadają nawet najmłodszym dzieciom w pamięć czasami na całe życie.

Ważne znaczenie książek dla dzieci

Odpowiednio dobrane historie mogą pomagać dzieciom oswajać strach przed nieznanym i odkrywać tajniki świata wokół. Dlatego książki dla dzieci wydawane są dzisiaj z dbałością o najmniejsze szczegóły. Nie tylko pedagodzy zdają sobie sprawę z tego, że wpływ książek na rozwój dzieci ma wielkie znaczenie. Im wcześniej mają z nimi do czynienia, tym większa szansa, że będą im towarzyszyły przez całe życie. Z drugiej strony wciągająca historia może sprawić, że dziecko nawet wiele razy będzie chciało wrócić do ulubionej lektury tak, jak to bywa z filmami.