Najbardziej niebezpieczna rzecz, jaką możesz zrobić podczas jazdy

Nie da się ukryć, że od wielu lat ilość samochodów na drogach ciągle wzrasta. Pomimo, że coraz częściej decydujemy się na nowe samochody i bezpieczną technologię, to nadal nie możemy czuć się całkowicie bezpieczni na drodze. Wszystko to za sprawą kierowców, którzy nie stosują się do zasad bezpieczeństwa na drodze, jeżdżą brawurowo i nie mają świadomości z konsekwencji swojego zachowania. Co wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze?

Bądź bezpieczny na drogach po wypiciu alkoholu

Bądź bezpieczny niezależnie od tego, ile pijesz. Przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu różnią się w zależności od kraju, dlatego ważne jest, aby przed prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Twojej okolicy. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, czy potrzebujesz testu na poziom alkoholu we krwi (BAL), jaki możesz zrobić kupując alkomat. Jeśli nie masz pewności, ile wypiłeś, najlepszą opcją jest poczekanie i sprawdzenie, jak się czujesz pod koniec wieczoru. Jeśli Twój BAL jest niższy niż 0,02%, jest mało prawdopodobne, że coś się wydarzy, o ile będziesz naprawdę ostrożny na drogach!

Korzystanie ze smartphona

Odkąd pojawiły się telefony komórkowe, staliśmy się od nich tak uzależnieni, że wystarczy byle powód aby wziąć go do ręki i zajrzeć na komunikator czy do mediów społecznościowych. Dziś również elektronika samochodu jest przystosowana do naszych telefonów, co ma nam znacznie ułatwić drogę oraz czas jaki spędzamy w samochodzie. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że korzystanie z telefonu w czasie jazdy jest zabronione i karane mandatem. Choć człowiek posiada podzielność uwagi, to na drodze ta uwaga powinna być w stu procentach skierowana na trasę i otoczenie. W zależności od miejsca, kierowca może się spodziewać, że w każdej chwili ktoś może wyskoczyć na jezdnie lub samochód jadący przed nim może się gwałtownie zatrzymać. Jeżeli nasza uwaga skupi się na telefonie, mamy gwarantowaną kolizję lub wypadek samochodowy.

Spożywanie alkoholu przed trasą

Ostatnie badania wykazały, że picie alkoholu przed prowadzeniem samochodu jest jedną z najniebezpieczniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić. Nie dość, że narażasz własne życie i zdrowie, to jeszcze stajesz się niebezpiecznym elementem ruchu drogowego, który zagraża otoczeniu. Spożywanie alkoholu jazda samochodem skutki Prowadzenie pojazdów i spożywanie alkoholu często idą w parze. Chociaż wiele osób może sądzić, że picie alkoholu i prowadzenie pojazdu to osobista decyzja, statystyki pokazują, że tak nie jest. Alkohol był czynnikiem około 30% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.