Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie od samego rana prowadzą działania profilaktyczne polegające na edukowaniu niechronionych uczestników ruchu drogowego w zakresie obowiązujących przepisów i zachęcają do noszenia elementów odblaskowych.

Policjanci z koszalińskiej drogówki regularnie prowadzą działania profilaktyczne ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych oraz na to, czy piesi również stosują się do przepisów ruchu drogowego.

Od samego rana mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego koszalińskiej komendy widoczni są przy przejściach dla pieszych i tym samym po raz kolejny włączyli się w ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", które mają na celu poprawę ich bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze przy każdej możliwej okazji uświadamiają mieszkańców regionu o tym, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi być odpowiedzialny na drodze. Stosowanie się do przepisów m.in. do zasady ograniczonego zaufania, jak również kierowanie się rozsądkiem może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Policjanci przypominają, że chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Policjanci przypominają również, że zmieniające się warunki atmosferyczne mają duży wpływ na sytuacje na drogach. Przy szybko zapadającym zmroku, licznych opadach i słabo oświetlonym w niektórych miejscach poboczu, zauważenie niechronionych uczestników ruchu przez kierowcę samochodu jest utrudnione.

Najlepszym sposobem, aby osoba prowadząca samochód zauważyła z pewnej odległości pieszego lub rowerzystę, jest wyposażenie niechronionych w odblaski. Tym niewielkim kosztem można przeciwdziałać tragicznym w skutkach zdarzeniom, takim jak potrącenia i wypadki. Dlatego koszalińscy policjanci podczas tego typu działań rozdają mieszkańcom elementy odblaskowe.