Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Koszalin

Wśród okuć budowlanych to zawiasy do drzwi należą do najważniejszych elementów, które pozwalają zarówno na montaż skrzydeł drzwiowych w ościeżnicach, jak i nadają im ich funkcję, pozwalając na swobodne ich zamykanie i otwieranie. Istnieje wiele modeli zawiasów, a ich dobór do konkretnych skrzydeł nie jest przypadkowy – czym różnią się między sobą i jak dobrać odpowiednie okucie do danych drzwi?

Zawiasy do drzwi według typu, czyli modele wpuszczane, wkręcane i przykręcane

Okucia budowlane stanowią nieodłączne wyposażenie, pozwalające na montaż i przystosowanie danych elementów stolarki do pełnionych przez nie funkcji. Zawiasy do drzwi, obok takich elementów, jak klamka, zamek, zasuwa czy rygiel do drzwi, stanowią niezastąpiony element, konieczny przy mocowaniu skrzydeł drzwiowych (wyjątkiem są jedynie drzwi przesuwne, których działanie opiera się na specjalnym systemie). To dzięki nim możliwe jest osadzenie skrzydła w ościeżnicy oraz swobodne jego otwieranie i zamykanie, dlatego odpowiada za funkcjonalność każdych drzwi. Dostępnych jest wiele rodzajów zawiasów, które dobiera się do danego skrzydła i ościeżnicy pod kątem ich budowy oraz materiału, z jakiego są wykonane. Wyróżniamy zawiasy wkręcane, wpuszczane i przykręcane – występują w różnych wersjach, co pozwala na pełne dopasowanie ich do konkretnego modelu drzwi. Czym charakteryzują się poszczególne elementy i jakie znajdują zastosowanie?

Zawiasy wkręcane

Jest to najpopularniejszy typ zawiasów do drzwi, stosowany przy drzwiach przylgowych. Jest widoczny po zamknięciu skrzydła, dlatego jego kolorystyka ma duże znaczenie – powinno się ją dobrać do wyglądu drzwi oraz ogólnego wystroju wnętrza. Składa się z dwóch części – górnej i dolnej, które wkręca się w skrzydło oraz ościeżnicę. Bardzo często spotyka się go w domach, mieszkaniach, biurach i lokalach użytkowych.

Zawiasy wpuszczane

Jest to model, którego największą zaletą jest zupełna niewidoczność przy zamkniętych drzwiach. Wynika to z jego budowy i sposobu montażu – mocuje się go głęboko we wnętrzu skrzydła i ościeżnicy. Nie tylko poprawia to estetykę, ale przede wszystkim wpływa na wytrzymałość mocowania – zawias tego typu jest odporny na bardzo duże obciążenia i sprawdza się przy ciężkich modelach drzwi. Są to zawiasy do drzwi bezprzylgowych z możliwością łatwej regulacji.

Zawiasy przykręcane

Jest to kolejny typ zawiasów do drzwi bezprzylgowych, tym razem widoczny. Posiada specjalne blaszki, które przykręca się do ościeżnicy oraz skrzydła. Ze względu na swoją widoczność i dość duży rozmiar w stosunku do modelu wkręcanego, jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych i kształtach, dzięki czemu można dobrać opcję najbardziej pasującą do wyglądu konkretnych drzwi. Występuje w wersji splatanej i rozłącznej.

Zawiasy do drzwi - jak dobrać model do skrzydeł bezprzylgowych i przylgowych?

Dobór odpowiedniego okucia, czyli zawiasy do drzwi drewnianych, szklanych, PCV oraz stalowych

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór drzwi, wykonywanych z różnych materiałów i posiadających różną budowę. Aby okucia były w pełni funkcjonalne, muszą być do nich odpowiednio dobrane. Pod uwagę bierze się przede wszystkim właściwości danego materiału, w tym jego ciężar. Jakie typy zawiasów do drzwi stosuje się w przypadku poszczególnych modeli?

Zawiasy do drzwi drewnianych

Drzwi drewniane to najpopularniejszy model skrzydła i ościeżnicy, stosowany w wielu budynkach. W przypadku tego typu wyposażenia, stosuje się zarówno zawiasy wkręcane, jak i wpuszczane oraz przykręcane. W lekkich modelach wewnętrznych często spotyka się modele wkręcane, natomiast przy ciężkich, pełnych drzwiach o budowie bezprzylgowej – wpuszczane.

Zawiasy do drzwi szklanych

Drzwi szklane należą do najbardziej wymagającego wyposażenia – okucia muszą być do nich specjalnie dostosowane, by nie zniszczyły ich powierzchni oraz nie powodowały nadmiernego obciążenia w jedną stronę. Zawiasy do drzwi szklanych często są wyposażone w samozamykacz, chroniący je przed gwałtownym zamknięciem.

Zawiasy do drzwi stalowych

Ciężkie drzwi stalowe, stosowane zewnętrznie, wymagają specjalnych zawiasów, które utrzymają ich ciężar, zachowując przy tym wysoką trwałość i odporność. Najczęściej w tej roli wykorzystuje się zawiasy wkręcane o dwóch lub trzech częściach oraz przykręcane.

Zawiasy do drzwi PCV

W przypadku modeli PCV, sprawdzają się zawiasy przykręcane i przykręcano-wkręcane, dostosowane do wyposażenia z materiału tego typu.