Jak Andersen został gwiazdą Europy i gdzie w Koszalinie wypożyczyć jego biografię

Nie był tylko smutnym outsiderem — Hans Christian Andersen podróżował, miał protektorów i był jednym z najsłynniejszych Europejczyków XIX wieku. Sprawdź, jakie wydania warto znaleźć w bibliotece w Koszalinie.
- Andersen na półkach koszalińskiej biblioteki
- Dlaczego warto czytać Andersena w Koszalinie
Andersen na półkach koszalińskiej biblioteki
Hans Christian Andersen nie pasuje do wygodnej etykiety “biedny, nieszczęśliwy samotnik”. Urodził się w 1805 roku w Odense, drugim co do wielkości mieście Danii, w rodzinie skromnej, ale czułej — ojciec, z zawodu szewc, zaraził go zamiłowaniem do książek i teatru, a bliscy otaczali opieką. Już jako nastolatek wyruszył do Kopenhagi; zamierzał zostać aktorem, baletmistrzem lub śpiewakiem, ale prawdziwą sławę zyskał jako pisarz.
Ścieżka Andersena to nie tylko samotna twórczość przy świecy — to też sieć protektorów i przyjaciół, dzięki którym ukończył naukę, otrzymywał stypendia i mógł podróżować. Od 25. roku życia regularnie zwiedzał Europę i Kraje Śródziemnomorskie aż do ostatnich lat życia; swoją ostatnią podróż odbył rok przed śmiercią.
Dlaczego warto czytać Andersena w Koszalinie
Jego notowania w XIX wieku sięgały daleko: bywał w pałacach i salonach, korespondował z największymi nazwiskami tamtej ery i był jednym z najbardziej portretowanych Duńczyków. Zachowało się ponad 13 tysięcy jego listów. Inspiracje z podróży oraz spotkania z takimi postaciami jak Heine, Dickens, Victor Hugo czy Liszt widać w jego prozie — od baśni po pamiętniki.
Dla czytelnika z Koszalina to świetna okazja, by spojrzeć na Andersena nie tylko jako autora znanych baśni, ale jako postać społeczną i podróżnika. W wypożyczalniach można znaleźć zarówno przekłady tekstów autobiograficznych, dzienniki, jak i współczesne biografie, które obalają niektóre mity o jego życiu.
“Andersen. Życie baśniopisarza” - Jackie Wullschläger
“Baśń mojego życia. Autobiografia” - Hans Christian Andersen
“Baśnie” przekład - Bogusława Sochańska
“Dzienniki 1825-1875” wybór, przekład i opracowanie - Bogusława Sochańska
Warto połączyć lekturę biografii z oryginalnymi zapiskami i nowymi przekładami baśni, by zobaczyć autora w pełniejszym świetle — jako człowieka, który miał szczęście do ludzi, do opieki wielu rodzin i do publicznego uznania. Jeśli jesteś ciekawy XIX-wiecznej Danii i barwnej, czasem zaskakującej drogi Andersena, te tytuły są dobrym punktem startowym.
Zajrzyj do koszalińskiej biblioteki i wypożycz jedną z propozycji — to prosta podróż w czasie bez konieczności pakowania walizki.
na podstawie: Biblioteka w Koszalinie.
Ostatnie Artykuły

Fundacje i stowarzyszenia pod lupą. Gotówka powyżej 10 tys. euro wymaga zgłoszenia

W Lublanie sprawdzali AI i bezpieczeństwo. Wiedza wróci do Świemina

Nowy żłobek w Koszalinie szuka nazwy. Rusza konkurs z nagrodą

Hejt to nie anonimowy troll, to kolega z ławki. Jak naprawdę wygląda cyfrowe życie uczniów?

To nie jest już „internet”. To ich codzienność. Co naprawdę widzą młodzi w sieci?

Nie żyje Łukasz Litewka - poseł Lewicy zginął w wypadku

W Bobolicach ruszą zawody strzeleckie – biało–czerwony akcent majowego święta

Spacer z prezydentem w Kretominie. Rozmowa ruszy przy Koperkowej

Na Skowronków i sąsiednich ulicach zabraknie wody na kilka godzin

Wiosenny koncert w CK105 pokaże, jak brzmi śpiew dojrzalszy o doświadczenie

Rusza wybór rady seniorów. Powiat czeka na kandydatów

W Bobolicach przypominają o sile codziennych wyborów w Dniu Ziemi

Żonkilowa zbiórka w Bobolicach przyniosła konkretne wsparcie dla hospicjum

Wypalanie traw wciąż zbiera żniwo. Strażacy z Bobolic apelują o rozsądek
Przydatne dane teleadresowe
- Pałac Młodzieży w Koszalinie, centrum kreatywności i edukacji
- Jak nazywał się Koszalin przed wojną? Odkrywanie przeszłości miasta
- Jak korzystać z PSZOK w Koszalinie i co można oddać
- Ile lat ma katedra w Koszalinie? Tajemnice wieku katedry w Koszalinie
- Czy Koszalin należał do Niemiec? Fascynująca podróż przez dzieje miasta
- Niezapomniany dzień w Aquaparku Koszalin atrakcje, cennik i godziny otwarcia
