Czy warto kupować okna trzyszybowe?

Wiele osób podczas wyboru okien zastanawia się, która opcja będzie najlepsza. Klasyczne dwuszybowe, czy nowoczesne trzyszybowe? Producenci dodatkowo nie ułatwiają nam w tej kwestii wyboru, gdyż proponują mnóstwo opcji pakietów szybowych. Obecnie normy budowlane nakazują ujęcie w projekcie okien trzyszybowych, które są zdecydowanie bardziej energooszczędne, a także mają lepszą izolację termiczną i akustyczną. Przyjrzyjmy się zatem im z bliska, by poznać wszystkie cechy tego produktu.

Okna trzyszybowe – charakterystyka

Okna trzyszybowe to ulepszenie okien dwuszybowych, który daje spore możliwości izolacji termicznej. Zbudowane z pakietu szybowego, składającego się z trzech tafli szkła, umieszczonych w ramie. Dzięki dodaniu trzeciej szyby tworzy dodatkową przestrzeń, która wypełniona jest takimi gazami jak Argon lub Krypton. Dzięki tym gazom zwiększa się efektywność izolacji termicznej całego systemu. Dodatkowo kształt ramy okna, materiały izolacyjne, a także komory wewnętrzne, mają ogromny wpływ na parametry przenikania ciepła Uw. Dzięki takiemu rozwiązaniu, okna te idealnie sprawdzą się w domach energooszczędnych, czy też budownictwie pasywnym.

Szeroka oferta okien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv

Cechy okien trzyszybowych

Okna trzyszybowe oferują nam dość sporo korzyści. Jedną z głównych ich zalet jest bardzo dobra izolacja termiczna. Zastosowanie takich gazów jak Argon lub Krypton, w komórkach międzyszybowych, zapobiega uciekaniu ciepła z pomieszczenia. Kolejna warstwa izolacyjna, jaką jest ramka dystansowa, okalająca pakiet szybowy, zapewnia szczelne połączenie z ramką okna. Wszystko to sprawia, że zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania całego naszego mieszkania. Dość sporą zaletą jest także poprawa izolacji akustycznej, co idealnie sprawdzi się szczególnie w okolicy, gdzie panuje miejski gwar.

Okna trzyszybowe oprócz zalet, posiadają również wady. Po pierwsze są one dość ciężkie, co wymaga mocniejszych i solidniejszych konstrukcji okiennych. Warto wtedy zdecydować się na profile aluminiowe, radzące sobie w tej sytuacji idealnie. Po drugie mimo lepszej izolacji termicznej, okna te zapewniają mniejszą ilość światła zewnętrznego, ze względu na dodanie trzeciej szyby. Problem ten most rozwiązać, decydując się na okna o wąskich profilach z wysokim współczynnikiem LT. Trzecią wadą jest podatność okien na parowanie zewnętrzne. Wynika to z ogrzewania się powietrza zewnętrznego szybciej niż tego zamknięte w pomieszczeniach.

Kiedy warto zamontować okna trzyszybowe?

Głównym powodem, dla którego warto zdecydować się na wybór okien trzyszybowych, jest ich zdecydowanie wyższa izolacja cieplna. Dlatego też mieszkając w starszych budynkach, opłacalna będzie wymiana zwykłych okien na te z dodatkową trzecią szybą. Dzięki temu zmniejszymy nasze rachunki za energię. Sprawdzą się również w dość hałaśliwych okolicach, takich jak centrum miasta, okolice lotniska, czy obszarów przemysłowych, gdzie życie tętni od rana do wieczora. Dzięki bardzo dobrej izolacji akustycznej zwiększymy komfort życia w naszym mieszkaniu. Jak widać wymiana zwykłych okien dwuszybowych na okna trzyszybowe, na pewno poprawią jakość naszego życia.