Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie przeprowadzili kontrole pojazdów typu „melex” oraz UTO, czyli urządzeń transportu osobistego.

Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na pojazdy typu „melex oraz „UTO”. Celem wzmożonych kontroli jest eliminowanie z ruchu kierujących, nie posiadających odpowiednich uprawnień, znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie oraz sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.

W pasie nadmorskim w szybkim tempie rozwijają się usługi wypożyczania środków mobilności zwanych UTO, czyli rządzeń transportu osobistego. Wraz ze wzrostem ich popularności, rośnie również prawdopodobieństwo niewłaściwego korzystania z nich. W miejscowościach turystycznych w okresie letnim bardzo popularne stały się wycieczki pojazdami wolnobieżnymi typu „melex”. Jest to także środek transportu wykorzystywany do przemieszczania się na trasach, gdzie nie ma komunikacji zbiorowej, a poruszanie się własnym pojazdem jest utrudnione lub zabronione.

Najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami przy kontroli „melexów” są:  przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów, zły stan techniczny pojazdów, nieprawidłowe oznakowanie pojazdu, czy niestosowanie się do zakazu wjazdu lub zatrzymywania się.