Odzież robocza - zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wygodę

Bezpieczeństwo w pracy jest jedną z najważniejszych rzeczy. Zazwyczaj dzień pracy na budowie trwa około 10 godzin, dlatego też dobranie odpowiedniej odzieży roboczej będzie pozytywnie wpływało na naszą pracę, jak i samopoczucie. Przede wszystkim powinniśmy się też kierować bezpieczeństwem. Nie zapominajmy, że pracując fizycznie często, jesteśmy narażeni na różnego rodzaju urazy czy zabrudzenia. Częste klękanie na wilgotnej powierzchni sprawia, że nasze stawy są w złej kondycji. Zaopatrzenie się w jakościowe ochraniacze, pozwoli nam na pracę bez bólu i niekomfortowych doznań.

Czym się kierować, dobierając odzież roboczą?

Na rynku możemy spotkać, naprawdę szeroką gammę ubrać. Jednak wyróżniamy dwie podstawowe kategorie:

  • Odzież robocza - Zgodnie z przepisami BHP, jest wymagana przy większości prac fizycznych. Ma za zadanie chronić przed zabrudzeniami. Nie musi posiadać atestu i jest dla każdego. Wykonana z różnego rodzaju materiałów, jednak najbardziej popularnym jest bawełna.
  • Odzież ochronna - Spełnia trochę inną funkcję, chroni nas przed zagrożeniami, chemicznymi, biologicznymi czy też mechanicznymi. Musi posiadać atest, ponieważ w odzieży ochronnej, pracownik wykonuje zadania, w których mógłby narazić swoje zdrowie lub życie.

Producenci w dzisiejszych czasach często łączą obie te funkcjonalności, żeby odzież była ochronna, jak i robocza, i spełniała wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Jedną z ważniejszych rzecz, o której musimy pamiętać, to kierowanie się wygodą i bezpieczeństwem, a nie ceną. Wybierając tańsze ubrania, możemy narazić własne życie, ale przede wszystkim gorszej jakości produkty szybciej się zużywają i często musimy wymieniać je na nowe.

Dobrze dopasowana odzież robocza

Powinniśmy zwrócić uwagę, na to, w jakich warunkach będziemy pracować. Jeśli pracujemy na świeżym powietrzy, uwzględnienie pory roku może być kluczowe dla naszego zdrowia. Starajmy się w ziemie wybierać odzież roboczą ocieplaną, a w lecie przewiewną mogą być to np. krótkie spodnie piratki. Ułatwiać pracę będzie nam ilość kieszeni i ich umiejscowienie. Wygodny dostęp do wielu narzędzi sprawi, że nasza praca będzie na dużo efektywniejszym poziomie jak i my będziemy po prostu czuć się mniej zmęczeni.

Każdy pracownik powinien posiadać odzież roboczą, w zależności, gdzie pracuje i czym się zajmuje:

  • Wygodne obuwie, jednak w większości firm wymagane są buty z metalowymi noskami (Safety shoes).
  • Rękawice
  • T-shirt
  • Spodnie robocze
  • Koszula

Wymienione wyżej rodzaje odzieży roboczej znajdziesz na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ - dowiedz się więcej.

Podsumowanie

Odzież robocza, jak i odzież ochronna jest używana naprzemiennie, jednak są to terminy w znacznym stopniu różniące się od siebie. Najpopularniejsi producenci na rynku starają się połączyć obie kategorię w jedną. Odzież jest rzeczą, którą musi nam zapewnić pracodawca. Jednak, jeśli tego nie zrobi, możemy wystosować pismo sądowe. Pamiętajmy, dbajmy o nasze zdrowie i życie, bo mamy je tylko jedno. A zapewnienie sobie odpowiednich środków, może mieć pozytywny wpływ na naszą pracę. Jedno z najczęściej używanych powiedzeń, którym powinniśmy się kierować to, "Jakość, a nie cena".