Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Koszalin

5 powodów, dla których warto jeździć na oponach zimowych

Aktualnie nie ma obowiązku zmiany ogumienia w samochodzie w zależności od pory roku, chociaż takie plany w zmianie prawa co jakiś czas się pojawiają. Mimo to większość kierowców wraz z nadejściem niższych temperatur udaje się do wulkanizatora, aby założyć zimówki. To właśnie opony zimowe zwiększają naszą szansę na bezpieczną jazdę nawet przy niesprzyjającej jesiennej i zimowej aurze. Dlaczego warto jeździć na oponach zimowych? Porad udziel sklep internetowy z oponami https://noweopony.pl/opony/zimowe/175/65/r14.

Lepsza przyczepność

Na pewno każdy widział chociaż jeden filmik, jak auta „tańczą” na drodze niczym na ślizgawce. To typowa sytuacja, gdy na drodze jest bardzo ślisko, a kierowca jeździ na letnich oponach. Zimówki poprzez odpowiedni bieżnik oraz technologię wykonania zdecydowanie poprawiają przyczepność, umożliwiając jazdę nawet na zaśnieżonych, czy oblodzonych drogach. Mimo wszystko, należy zmniejszyć prędkość, gdyż przy dużej prędkości nie poradzą sobie nawet opony klasy premium.

Bezpieczeństwo

Zimowa opona z bieżnikiem co najmniej 3 mm zapewnia lepszą sterowność, krótszą drogę hamowania i zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg. Znacząco wiec poprawia bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Co ważne, zimowe ogumienie sprawdza się lepiej nie tylko na zaśnieżonej, czy śliskiej nawierzchni, ale również na twardym, zamarzniętym asfalcie. Osiągane wyniki mogą być nawet 2 razy lepsze niż w przypadku opon zimowych.

Prędkość jazdy

Zimowe ogumienie zwiększa również znacząco komfort jazdy po ośnieżonych drogach. Przede wszystkim na letnich oponach może okazać się niemożliwe pokonanie nawet niewielkiego wzniesienia, a dodatkowo można łatwo wpaść w poślizg, nawet pod wpływem mijającego nas auta. Zimówki pozwalają na bezpieczną jazdę przy wyższej prędkości, oczywiście nie należy szarżować i warto zachować zdrowy rozsądek, ale o ile na letnich oponach będzie trzeba gwałtownie zwolnić nawet do 20 km/godzinę, to na zimówkach będzie można poruszać się z w miarę normalną prędkością.

Komfort psychiczny

Wymiana opon na zimowe w odpowiednim czasie, zapewnia spokój i pewność, że nawet nagła śnieżyca nie uniemożliwi bezpiecznego powrotu do domu, czy dojazdu do pracy. To również większa szansa na wyhamowanie na czas w razie niespodziewanego zdarzenia na drodze, czy nagłej przeszkody.

Oszczędność pieniędzy

Opony letnie i zimowe różnią się nie tylko bieżnikiem i technologią wykonania, ale przede wszystkim zastosowaną mieszanką gum. Zimowe ogumienie przystosowane jest do niskich temperatur (poniżej 7 stopni), a letnie do wyższych. To oznacza, że jeśli jeździmy na oponach letnich zimą lub na odwrót, to nie tylko mamy gorsze parametry jazdy, ale również szybciej niszczymy nasze opony. W efekcie może okazać się, że kupowanie dwóch kompletów opon w dłuższej perspektywie czasu, jest tańsze niż jazda na jednych oponach przez cały rok.

Mimo że, korzyści z jazdy na oponach zimowych są niepodważalne i powtarzane od lat, to wciąż zdarzają się kierowcy, któ®zy uważają, że „nie opłaca się” zmieniać opony, gdy zimy są coraz cieplejsze, a opady śniegu niepewne. Niestety wystarczy jedno auto na letnich oponach w długie kolumnie, aby doprowadzić do kolizji lub karambolu. Auto na letnich oponach nie ma żadnych szans na śliskiej nawierzchni i nawet zmniejszenie prędkości do minimum nie da gwarancji, że nie wpadnie się w poślizg. Wystarczy wyobrazić sobie, co będzie się działo podczas ostrego zakrętu, czy konieczności nagłego hamowania.