Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Koszalin

Za pomocą nowoczesnych technologii inwentaryzacje budowlane wkraczają na nowy poziom efektywności. Na czym dokładnie polegają inwentaryzacje 3D? Jakie są ich najważniejsze zalety? Kto zajmuje się ich prowadzeniem?

Czym jest inwentaryzacja budowlana 3D?

Inwentaryzacja budowlane lub architektoniczne prowadzone są wtedy, gdy konieczne jest zebranie pomiarów z budynku w naturze. Dzięki inwentaryzacji można sprawdzić poprawność realizacji obiektu zgodnie z projektem lub odtworzyć niedostępny projekt.

Tradycyjne techniki pomiarowe powodowały, że inwentaryzacje architektoniczne były bardzo mozolnymi, czasochłonnymi czynnościami. Teraz jednak zamiast starszej generacji urządzeń pomiarowych stosuje się nowsze rozwiązania – skanery laserowe 3D.

Za pomocą skanerów laserowych 3D możliwe są inwentaryzacje budowlane 3D, które mogą być realizowane w stosunku do praktycznie każdego obiektu. Sprawdzają się również w przypadku obiektów złożonych, na przykład zabytków.

Główne zalety skanowania 3D budynków:

  • bardzo duża precyzja pomiarów w porównaniu ze zwykłym pomiarem
  • szybkość realizacji czynności – oszczędność czasu
  • możliwość pomiarów z dalszej odległości
  • wszechstronne zastosowanie – do każdego obiektu
  • niskie koszty pomiarów w porównaniu z tradycyjnymi technikami

Inwentaryzacje budowlane 3D – przebieg procesu

Aby przeprowadzać inwentaryzacje budowlane 3D, wykorzystuje się specjalistyczne skanowanie laserowe - https://geoprofil.co/skaning-laserowy/ Dzięki zaawansowanym urządzeniom, można w ciągu jednej sekundy zebrać informacje o tysiącach punktów znajdujących się w przestrzeni, a następnie stworzyć na ich podstawie chmurę punktów odzwierciedlających dany obiekt, także wtedy, gdy ma on dużą powierzchnię lub większą liczbę detali.

Chmura punktów powstała poprzez skanowanie 3D pozwala następnie na stworzenie dalszej dokumentacji, w tym rzutów obiektów oraz ich wizualizacji trójwymiarowych. Procesy te wspomagane są komputerowo, dlatego odbywają się bardzo szybko, efektywnie oraz z naciskiem na precyzję.

Gdzie można zlecić inwentaryzacje budowlane 3D?

Aktualnie inwentaryzacje budowlane 3D stają się coraz popularniejsze i używane są one coraz częściej w celu prowadzenia pomiarów budynków. Zlecają je między innymi firmy w branży budowlanej, architektonicznej, ale również konserwatorzy. Są one zatem oferowane przez wiele firm, które dysponują zaawansowanym zapleczem do skanowania 3D.

Z ofertami firm prowadzących skanowanie 3D budynków można zapoznać się już teraz online, a następnie od razu zlecić usługi inwentaryzacji budowlanej nowoczesnymi technologiami.

Inwentaryzacje budowlane 3D – szybkie i precyzyjne pomiary budynków