KMPSP Koszalin: Nowy samochód gaśniczy w OSP DOBRZYCA.
72 lata, czyli cały okres swojego istnienia - tyle Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrzycy czekała na zakup pierwszego, fabrycznie nowego samochodu ratowniczo gaśniczego. Opłacało się jednak czekać na ten historyczny dla jednostki moment, gdyż OSP otrzymawszy w 2019 r. dofinansowanie z Funduszy Europejskich mogła zaprojektować wymarzony wóz według swoich potrzeb oraz współczesnych wyzwań z jakimi mierzy się ochrona przeciwpożarowa. Dzięki temu wyróżnia ją teraz innowacyjność w skali powiatu, województwa, a nawet kraju.
Nowy nabytek druhów to Scania P360 4×4 z kompozytową zabudową. Na wyposażeniu znajduje się między innymi zbiornik wody o pojemności 2600 litrów, zbiornik środka pianotwórczego, autopompa dwuzakresowa, zderzakowe działko wodno-pianowe sterowane z kabiny, system piany sprężonej, linia szybkiego natarcia, maszt oświetleniowy, wyciągarka, zestaw sanitarny zamontowany w zabudowie i sprzęt dostarczony przez jednostkę. Wóz jest innowacyjny z uwagi na wbudowany system gaszenia suchą pianą firmy Oneseven. Dzięki niemu znacznie mniej CO2 oraz innych gazów i substancji szkodliwych trafi do atmosfery. W przypadku dużych pożarów, pożarów chemikaliów czy tworzyw sztucznych, co może się zdarzyć w większych firmach lub na drodze S6, system sprężonej piany powoduje, że ogień gaszony jest szybciej i emisja CO2 oraz innych szkodliwych związków do atmosfery powstałych w wyniku spalania jest krótsza w czasie. Ostateczna wartość wozu wyniosła 1 319 790 zł brutto.
W tym samym projekcie OSP zakupiła wcześniej drona wyposażonego w kamerę termowizyjną oraz kamerę przekazującą obraz w czasie rzeczywistym w trakcie lotu, a także kamerę termowizyjną. Łączna wartość tych zakupów wynosiła niemal 100 tys. zł.
Wszystkie powyższe zakupy zostały zrealizowane dzięki współfinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020 Oś Priorytetowa 3 Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu z Działania 3.4 Adaptacja do zmian klimatu w wysokości 85% oraz wkładu własnego zapewnionego dzięki środkom z budżetu Gminy Będzino i Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzycy.
- .jpg)
- .jpg)
- .jpg)
- .jpg)
- .jpg)
- .jpg)
Tekst i zdjęcia: OSP Dobrzyca
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie, kmpsp.koszalin.pl/aktualnosci/443-nowy-samochod-gasniczy-w-osp-dobrzyca
Ostatnie Artykuły

W Boboliczkach szykuje się rozmowa o torze motocrossowym i MTB

Wojskowe patrole pojawiły się w Bobolicach, a za nimi stał planowany scenariusz

Bobolice wywożą awans z Koszalina po meczu, który ustawił cały turniej

Weź udział w “Biegu po zdrową skórę”. Licealistki zapraszają na wyjątkowe wydarzenie

Wiosenna elegancja w podróży – jak wyglądać stylowo i czuć się swobodnie?
![[PIŁKA RĘCZNA] ENERGA GWARDIA Koszalin – KPR Padwa Zamość 36:29 w Lidze Centralnej – ważne punkty w 21. kolejce](/images/mecz/thumbnails/energa-gwardia-koszalin-kpr-padwa-zamosc-28032026-3629.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] ENERGA GWARDIA Koszalin – KPR Padwa Zamość 36:29 w Lidze Centralnej – ważne punkty w 21. kolejce

W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zawiązano sojusz dla edukacji prawnej

Internet pamięta - policja w Koszalinie ostrzegła uczniów przed hejtem

Koszalin chce mocniej wejść do branży IT po rozmowach w GlobalLogic

Mundur zrobił furorę w Koszalinie - piątoklasiści mieli bliski kontakt ze służbami

Cofnięte uprawnienia nie przeszkodziły im w jeździe - koszalińska drogówka zatrzymała dwóch

Koszalińska drogówka zatrzymała kierowców na prostym błędzie - posypały się mandaty

Młodzi zabierają głos w Koszalinie - CK 105 mówi stop hejtowi

Piętnaście kilometrów zmian przy DK25 – Bobolice czekają trzy odcinki
Przydatne dane teleadresowe
- Filharmonia Koszalin dla dzieci odkrywaj muzyczny świat
- Koszalin atrakcje dla dorosłych - Pasjonaci wrażeń, poszukiwacze spokoju
- Teatr w Koszalinie dla dzieci magia na scenie
- Gdzie jest Koszalin na mapie Polski? Odkryj to piękne miasto
- Co można studiować na politechnice w Koszalinie?
- Czy Koszalin to duże miasto? Sprawdź, co ma do zaoferowania
