Ostropest plamisty to roślina, która słynie głównie ze swoich właściwości leczniczych. Koncentrują się one głównie wokół działań mających na celu ochronę wątroby. Chroni również inne narządy przed szkodliwym działaniem toksycznych związków. Jakie jeszcze są inne zastosowania ostropestu?
Ostropest – jakie są jego właściwości?
Ostropest to roślina, która zawiera szereg właściwości zdrowotnych. Jego podstawowe działanie to przede wszystkim ochrona wątroby przed związkami toksycznymi oraz wsparcie procesu regeneracji jej komórek. Doskonale łagodzi stres oksydacyjny i zapobiega namnażaniu się wolnych rodników. Ostropest chroni wątrobę i nerki przed szkodliwym działaniem trucizn, a także przyspiesza ich wydalanie z organizmu. Dotyczy to również pozostałości po różnego rodzaju farmakoterapii: leków czy terapii nowotworowej. Ponadto ta cudowna roślina obniża stężenie bilirubiny we krwi i poprawia jej parametry biochemiczne. Dzięki jej stosowaniu przeciwdziała uszkadzaniu komórek wątroby i sprzyja tworzeniu się nowych. W związku z tym działaniem ostropestu u osób regularnie go zażywających zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka wątroby. Dotyczy to również innych chorób takich jak: wirusowe zapalenie wątroby typu A, WZW B i WZW C. Innymi właściwościami leczniczymi jakie wykazuje ostropest, są: obniżenie stężenie cholesterolu we krwi i zahamowanie wytrącania się blaszek miażdżycowych. Ostropest okazuje się doskonałym lekiem również na inne dolegliwości takie jak: migrena czy endometrioza. Roślina ta pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego. Zapobiega również nadmiernym krwawieniom z nosa, ale też również narządów wewnętrznych takich jak jelita.
W jaki sposób spożywać ostropest?
Ostropest może występować w różnych postaciach: w proszku, w kapsułkach, oleju czy herbatki. Dzienna dawka jest uzależniona od indywidualnych warunków takich jak: płeć, czy waga. Z powodzeniem można go dodawać do różnego rodzaju dań i napojów. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, ale ważne, żeby pamiętać o jego regularnym stosowaniu. Spożywanie ostropestu powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Jest to istotne zwłaszcza w okresie ciąży, karmienia oraz zażywania niektórych leków.