Proces aktualizacji opisów kluczowych stanowisk służbowych w poszczególnych korpusach SG rozpoczęty został w 2018 r. w odniesieniu do stanowiska służbowego podoficera SG i w 2023 r. kontynuowany jest na poziomie chorążego i pierwszego stanowiska oficerskiego SG. Opracowany dokument stanowić będzie podstawę ustalenia faktycznych potrzeb szkoleniowych funkcjonariuszy obejmujących stanowiska kierownicze odpowiadające niższemu poziomowi zarządzania w naszej formacji, a następnie opracowania nowego programu przeszkolenia specjalistycznego do mianowania na pierwszy stopień oficerski SG, który planowany jest do wdrożenia już od jesieni 2023 r.

Kompletne i rzetelne opisy stanowisk powstają dzięki, wielokrotnie już wykorzystywanej w naszej formacji, metodzie opisu działania specjalisty – eksperta (ekstrakcja ekspertyzy). Metoda opiera się na pracy i zaangażowaniu doświadczonych i cieszących się autorytetem funkcjonariuszy, którzy są najlepszymi ekspertami w określaniu zadań służbowych i składających się na ich realizację szczegółowych czynności, a także kluczowych kompetencji w ujęciu wiedzy teoretycznej, umiejętności i postaw niezbędnych do wykonania tych zadań na pożądanym poziomie. Określone w ten sposób zadania, czynności i kompetencje przez osoby faktycznie pełniące służbę na badanym stanowisku lub tę służbę organizujące, staną się podstawą do zaprojektowania praktycznego i potrzebnego naszej formacji kształcenia. Udział w tej pracy daje funkcjonariuszom – ekspertom możliwość ujednolicenia realizowanych zadań i czynności na danym stanowisku w całej Straży Granicznej oraz bezpośredniego wpływu na kształt i treść szkolenia, które będzie służyło i pomagało w służbie przyszłym oficerom SG.

Grupa ekspertów wybranych do opracowania nowego opisu pierwszego stanowiska oficerskiego SG została dobrana ze szczególną uwagą. Znajdują się w niej przedstawiciele wszystkich jednostek organizacyjnych SG – głównie kierownicy niższego poziomu zarządzania, ale także ich przełożeni, reprezentujący różne miejsca, obszary i warunki pełnienia służby na stanowiskach oficerskich w Straży Granicznej. Ponadto w pracy uczestniczą przedstawiciele kluczowych komórek organizacyjnych KGSG – Zarządu Granicznego, Zarządu ds. Cudzoziemców i Zarządu Operacyjno-Śledczego oraz ośrodków szkolenia SG – Centrum Szkolenia SG i Centralnego Ośrodka Szkolenia SG.