W Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie spotkali się z uczniami w Zegrzu Pomorskim przeprowadzając zajęcia na temat przemocy rówieśniczej. Każdy uczestnik otrzymał materiały edukacyjne.

Obchodzone święto Dnia Bez Przemocy ustanowione jest przez Zgromadzenie Ogólne ONZ zainspirowane poglądami propagatora Mahatmy Gandhiego. Święto obchodzone jest w dzień urodzin Gandhiego. Chciał, on między innymi aby hinduiści i muzułmanie odnosili się do siebie z szacunkiem i przyjaźnią. Pragnął aby kobiety były traktowane tak samo jak mężczyźni i żyły z godnością, poczuciem bezpieczeństwa i czerpały korzyści z własnego rozwoju.

Policjanci angażują się w walkę z problemem przemocy w rodzinie, jednak bez pomocy innych osób: sąsiadów, dalszej rodziny czy znajomych, nie jest możliwa odpowiednio szybka reakcja na krzywdę. Każdy sygnał otoczenia, że w rodzinie dzieje się coś złego, jest bardzo ważny – przerwanie zmowy milczenia, może pomóc uniknąć tragedii.

Przemoc w rodzinie jest jej szczególnym rodzajem. W systemie zjawiska przemocy wewnątrz rodzinnej możemy wyróżnić przemoc: fizyczną, emocjonalną - psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz izolację społeczną. W odniesieniu do dzieci wyróżnia się również zaniedbania opiekuńcze i wychowawcze rodziców (opiekunów). Wymienione formy przemocy najczęściej występują łącznie i w różnych wariantach. Ofiarami przemocy rodzinnej są osoby reprezentujące różny wiek, płeć, status społeczny i wykształcenie. Najczęściej spotykamy w tej grupie dzieci i kobiety, zdarzają się również ludzie starsi, najrzadziej są to mężczyźni.

Praca z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie, to jedna z tych, które wśród policjantów uważane są za najbardziej wymagające. Funkcjonariusze muszą w swoich działaniach wykazać się szerokim wachlarzem umiejętności – wiedzą z zakresu prawa, znajomością procedur, czy umiejętnością poradzenia sobie z agresją ze strony domowników. Dlatego bardzo ważne jest systematyczce poszerzanie swoich wiadomości oraz ludzkiej świadomości.