Co zamiast prochlorazu na T1?

Jedną z częściej wykorzystywanych substancji do zabiegu T1 był prochloraz. Dodawany był on do mieszaniny opryskowej lub wchodził w skład gotowych i wieloskładnikowych produktów. Wykazywał on bardzo dobrą skuteczność w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła. Ponadto jego minimalna temperatura działania wynosiła 5°C, co jeszcze bardziej zwiększało jej przydatność do T1. Obecnie rolnicy nie mogą skorzystać z tej substancji czynnej, ponieważ nie została odnowiona przez Parament Europejski i jej aplikacja od 1 października 2023 roku została zakazana.

Jak działał prochloraz?

Środki grzybobójcze zawierające prochloraz charakteryzowały się działaniem wgłębnym, czyli substancja działała w miejscu pobrania i nie był przemieszczany w roślinie. Natomiast na choroby miały działanie interwencyjne i wyniszczające. Takie połączenie sprawiało, że były cennym dodatkiem to innych substancji czynnych np. z grupy triazoli.

Jakie choroby zwalczał prochloraz?

Prochloraz zarejestrowany był w zbożach jarych i ozimych oraz w rzepaku ozimym i jarym, a niektóre zastosowania obejmowały również aplikację w łubinach. Produkty były przeznaczone do zwalczania wielu ważnych chorób. W przypadku zbóż, prochloraz był niezastąpiony w walce z łamliwością źdźbła oraz fuzariozą kłosów, a w mniejszy stopniu działał na septoriozę liści. W rzepaku ozimym zwalczał skutecznie czerń krzyżowych w aplikacji "na płatka", a w łubinach antraknozę łubinu.

Jakie choroby występują wczesną wiosną?

W większości przypadków zboża ozime rozpoczynają wegetację już porażone chorobami, których infekcje miały miejsce jesienią. Zabieg na T1 powinien zwalczać i zabezpieczać zboża przed:

  • brunatną plamistość liści
  • fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni
  • mączniaka prawdziwego zbóż i traw
  • łamliwość źdźbła zbóż
  • zgorzel podstawy źdźbła
  • septoriozę paskowaną liści

W jakich produktach występował prochloraz?

Z racji tego, że substancja czynna prochloraz było popularnym rozwiązaniem stosowanym do mieszanin opryskowych na T1 i na T3 zarejestrowanych w Polsce, była duża liczba produktów, w których występował solo.

W praktyce rolniczej najbardziej znane były dwie mieszaniny formulacyjne:

  • prochloraz + tebukonazol np. fungicyd Zamir 400 EC
  • prochloraz + tebukonazol + proquinazid  np. środek grzybobójczy Wirtuoz 520 EC

Wirtuoz 520 EC był powszechnie stosowanym do zabiegu T1 jako gotowe i kompletne rozwiązanie umożliwiające skuteczną walkę z chorobami podstawy źdźbła oraz liści.

Co zamiast Wirtuoz 520 EC?

Nieodnowienie substancji czynnej prochloraz wiązało się również z wycofaniem ze sprzedaży wszystkich produktów solo i mieszanin formulacyjnych. W związku z tym dla rolników przestał być dostępny Wirtuoz 520 EC, w jego miejsce producent wprowadził produkt Wirtuoz Pro. Fungicyd zawiera protiokonazol i proquinazid, takie połączenie pozwoliło na utrzymanie wysokiej skuteczności produktu na najważniejsze choroby w T1.

Co jeszcze można zastosować na T1?

W związku z tym, że najważniejszym zadaniem pierwszego zabiegu jest eliminacja chorób podstawy źdźbła, niezbędne było szybkie znalezienie alternatywny dla wycofanego prochlorazu. Eksperci z firmy Osadkowski w swojej flagowej Technologii Premium do zwalczania chorób podstawy źdźbła rekomendowali dwa produkty o wzajemnie uzupełniającym się działaniu Unix 75 WG i Praktis. Unix 75, zawierający cyprodynil zalecany jest w dawce 0,4 kg/ha, a Praktis (protiokonazol) w ilości 0,4-0,5 l/ha.

Arcton WG na T1

Zdecydowanie największym odkryciem ostatnich lat jest możliwość aplikacji preparatu mikrobiologicznego Arcton WG w terminie T1. Produkt ten zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii, które pochodzą z rodzimego środowiska oraz z Antarktyki. Taki skład pozwala na indukowanie systemicznej odporności zbóż nawet w zmiennych warunkach termicznych. W przeciwieństwie do chemicznych fungicydów Arcton WG będący nawozowym produktem mikrobiologicznym nie ma minimum temperaturowego. Pozwala to na utrzymanie jego funkcjonalności nawet w przypadku niskich temperatur oraz dużych amplitud pomiędzy dniem a nocą.