Istotnym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców jest ich edukacja. Policjanci z koszalińskiej komendy spotkali się z osobami starszymi w Węgorzewie Koszalińskim. Rozmawiali na temat działania oszustów zarówno w realnym, jak i wirtualnym świecie, by ustrzec ich przed utratą oszczędności życia

Koszalińscy policjanci nieustannie podejmują wiele działań profilaktycznych mających za zadanie ustrzec starsze osoby przed oszustwem. Podczas ostatniego spotkania z seniorami, mundurowi omawiali sposoby działania domokrążców, fałszywych inkasentów oraz tych podających się za policjantów, pracowników socjalnych, zakładów ubezpieczeń, czy członków rodziny.

Metody działania przestępców są zwykle podobne. Oszuści dzwonią do starszych osób i podają się za policjanta lub członków rodziny. Proszą o pożyczkę, zastraszają seniorów utratą gotówki z kont bankowych albo przedstawiają zmyśloną historię o prowadzonych działaniach Policji. Niestety, taki schemat mocno oddziałowuje na seniorów, którzy z chęci niesienia pomocy zrobiliby wiele. Niestety łatwowierność prowadzi do utraty oszczędności życia.

Mundurowi uczulali seniorów, aby zwracali uwagę na osoby obce pojawiające się w rejonie posesji prywatnych oraz na kradzieże kieszonkowe, zwłaszcza na targowiskach, w sklepach i środkach komunikacji publicznej.

Co zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?

- W sytuacjach wzbudzajacych podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak nawięcej zapamiętanych szczegółów;

- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym;

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają sie za krewnych;

- Zawsze potwierdzaj prośbę o pomoc;

- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym także z zagranicy grożą utratą oszczędności życia;

- Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści.