Pierwszy dzień studiów rozpoczął się wykładem dotyczącym psychologii ofiar przestępstw na tle zjawiska handlu ludźmi. Omówiono, w jaki sposób powstał handel ludźmi i jakie mechanizmy mu towarzyszą. Zwrócono uwagę na fałszywe agencje zatrudnienia i osoby rekrutujące do pracy w krajach Europy Zachodniej.
Stronę merytoryczną zajęć stanowiło dwóch ekspertów:
Urszula Cur - psycholog policyjna w latach 1997-2019, obecnie cywilny psycholog i biegła w zakresie profilowania psychologicznego nieznanych sprawców. Od 2012 roku wykładowca w Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego;
Agnieszka Gutkowska – doktor w Zakładzie Kryminologii, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w swojej codziennej działalności skupia się przede wszystkim na kwestiach społeczno-kulturowych oraz pomocy pokrzywdzonym cudzoziemcom.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę zajęcia miały formę warsztatów, gdzie w praktyczny sposób przyjrzano się sprawcy przestępstwa w ujęciu społeczno-kulturowym. Omawiano przykłady z życia codziennego, jak i służbowego. Funkcjonariusze mogli ze sobą porozmawiać, wymienić doświadczenia odnośnie realizowania poszczególnych zdarzeń w ich jednostkach organizacyjnych.
*CIEKAWOSTKA*
Przy tej okazji warto przypomnieć, jak wyglądało szkolenie w COSSG w Koszalinie ponad 100 lat temu. Analizując liczne artykuły o naszym Ośrodku w okolicach 1902 roku odkrywamy ciekawy program nauczania, obejmujący zajęcia z gimnastyki, pływania, kaligrafii, rysunku i śpiewu. Po I wojnie światowej w 4-letniej Szkole Kadetów przywiązywano ogromną rolę do tężyzny fizycznej. Poza basenem do dyspozycji były dwa korty tenisowe i kręgielnia. Uczniowie starszych roczników mogli uprawiać żeglarstwo na jeziorze Jamno, młodsze natomiast miały w programie naukę tańca. Rok 1933 przyniósł kolejne zmiany – kadeci podzieleni na kompanie i plutony, umundurowani i skoszarowani podnosili swoje kwalifikacje w zakresie strzelectwa, boksu, jazdy konnej. Prowadzona była także nauka latania na szybowcach.
Projekt nr NMF/PA20/003 pn. Wzmocnienie potencjału SG w realizacji ustawowych zadań służbowych w obszarze współpracy międzynarodowej, transgranicznego przemieszczania odpadów oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej, realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowania na lata 2014 - 2021