Kurs prowadzili st. chor. szt. SG Krzysztof MACZAN oraz ratownik medyczny Krzysztof MAYER.
Głównym celem kursu było przygotowanie 12-stu uczestników do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji ratowniczych, w tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia, do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.
W kursie wzięli udział funkcjonariusze m.in. z Centrum Szkolenia SG, Komendy Głównej SG, Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego oraz Morskiego Oddziału SG.
Po zakończeniu kursu uczestnicy przystąpili do egzaminu państwowego uzyskując tytuł Ratownika.
Nad przebiegiem egzaminu poza Kadrą Ośrodka czuwała także Pani Paulina Panek - lekarz specjalista medycyny ratunkowej.
Uzyskanie tytułu Ratownika daje im możliwość i obowiązek wykonywania czynności określonych w art. 14 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym takich jak np. resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego.
Nowi Ratownicy będą posługiwać się tym tytułem przez okres trzech lat od daty wystawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu. Przed upływem tego okresu chcąc utrzymać tytuł Ratownika muszą przystąpić do egzaminu potwierdzającego posiadanie tytułu Ratownika celem zweryfikowania ich wiedzy i umiejętności w tym zakresie.