Osoby, które zwiększają intensywność treningu, dbają o swoją regenerację i dietę, ale wciąż nie mogą poprawić swojej formy, mogą mieć do czynienia z przetrenowaniem. Przetrenowanie może być spowodowane wieloma czynnikami. Najprawdopodobniej winny jest niedopasowany program treningowy. Aby wydostać się z tego błędnego koła, konieczne jest czasowe ograniczenie bodźców dla organizmu. Co jeszcze można zrobić, aby poradzić sobie z przetrenowaniem? Jak uniknąć przetrenowania?

Skutki i symbole przetrenowania

Skąd możemy wiedzieć, czy jesteśmy przetrenowani? Zazwyczaj sami odczuwamy, kiedy coś się dziej z naszym organizmem i czujemy się znacznie gorzej niż zazwyczaj. Czasem jednak przetrenowanie może charakteryzować się innymi objawami: długotrwały stan zmęczenia, niewystarczająca regeneracja, obniżenie siły lub wytrzymałości, problemy ze snem, utrata apetytu, wahania nastroju i drażliwość, zmniejszenie libido, zwiększona częstotliwość akcji serca w czasie przerwy między ćwiczeniami lub tętna spoczynkowego na skutek zmiany między poziomem testosteronu i kortyzolu oraz większa podatność na choroby z powodu obniżonej odporności, co wiąże się też z większym ryzykiem wystąpienia kontuzji. Gdy już pojawiają się te symptomy lub nawet tylko część z nich, musimy wprowadzić zmiany w swoim stylu życia, planie treningowym lub diecie. Zmieniając swój plan treningowy, możemy się dowiedzieć, czy problem jest spowodowany zbyt ciężkimi i intensywnymi treningami, czy niewystarczającym czasem poświęconym na regenerację. Czasem największym problemem jest dieta. W takiej sytuacji możemy ją zmienić poprzez skorzystanie z usługi, jaką jest catering dietetyczny Koszalin.

efekt przetrenowania

Jak uniknąć przetrenowania?

Przetrenowanie to jeden z największych wrogów progresu na siłowni. NA szczęście istnieją pewne sposoby, aby uniknąć takiego zjawiska. Nie ma innego skutecznego środka przeciwko przetrenowaniu niż odpoczynek i wcześniejsze zapobieganie temu stanowi. A najlepszym sposobem, aby uniknąć nieszczęśliwych skutków przetrenowania, jest zadbanie o kilka prostych czynników. Po dwóch dniach treningu zawsze powinno się robić jeden dzień odpoczynku. To regeneruje nie tylko mięśnie, ale przede wszystkim układ nerwowy, który regeneruje się najdłużej. Trzeba również pamiętać, że duże grupy mięśniowe jak np. nogi lub plecy regenerują się dłużej niż małe. Natomiast taka grupa jak barki jest często zaangażowana w treningi, przez co łatwiej ją przetrenować lub kontuzjować. Od czasu do czasu powinniśmy planować dni bez jakiegokolwiek wysiłki fizycznego – nie tylko bez ćwiczeń na siłowni. Osiem godzin snu jest optymalne, jeśli jednak możemy sobie pozwolić na więcej snu, tym lepiej (oczywiście nie codziennie, a raz na jakiś czas). W miarę możliwości można również zrobić sobie ok. 20-30 minutową drzemkę w trakcie dnia.