
Już dziś Koszalin zaprasza na wyjątkową podróż w czasie podczas „Oświeconej Nocy w Bibliotece”! To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w świat XVIII-wiecznych idei, sztuki i muzyki, a także odkryć tajemnice wolnomularstwa i poznać fascynujące postaci epoki. Sprawdź, co przygotowano dla mieszkańców i dlaczego warto tam być!
- Wyjątkowe wydarzenie w Koszalińskiej Bibliotece pełne inspiracji i atrakcji
- Koszalin oświeceniowy z wykładami, warsztatami i pokazami tańca
Wyjątkowe wydarzenie w Koszalińskiej Bibliotece pełne inspiracji i atrakcji
25 kwietnia 2025 roku Koszalińska Biblioteka Publiczna otwiera swoje drzwi na niezwykłą noc pełną intelektualnych wyzwań i artystycznych doznań. To jedyna taka okazja w roku, by poczuć atmosferę salonów oświeceniowych – miejsc, gdzie dyskutowano o wielkich ideach, a dźwięki klasycznej muzyki tworzyły tło dla twórczych uniesień.
Na uczestników czeka wiele atrakcji: od uroczystego wręczenia nagród najaktywniejszym czytelnikom, przez prezentację prac dziecięcych inspirowanych epoką oświecenia, aż po spotkania z ekspertami i twórcami. W sali kinowej będzie można porozmawiać z Katarzyną Wężyk – autorką książki „Zuchwałe. Kobiety, które chciały więcej” oraz twórczynią podcastu „Historia kobiet”.
Koszalin oświeceniowy z wykładami, warsztatami i pokazami tańca
W czytelni regionalnej odbędą się dwa fascynujące wykłady. Andrzej Kuczkowski, archeolog i regionalista związany z Archiwum Państwowym w Koszalinie, przybliży historię pomorskich masonów w prelekcji „Oświeceni - rzecz o pomorskich masonach”. To niezwykła szansa, by poznać kulisy działalności tego tajemniczego stowarzyszenia.
Natomiast Łukasz Rozmarynowski zabierze słuchaczy w podróż po malarstwie XVIII wieku podczas wykładu „Między rozumem a obłędem. O malarstwie epoki Oświecenia”, ukazując kontrasty i paradoksy tamtej epoki.
Dla osób pragnących aktywnie uczestniczyć przygotowano warsztaty kaligrafii prowadzone przez Archiwum Państwowe oraz kreatywne zajęcia plastyczne – między innymi malowanie węglem pod okiem młodych artystów czy tworzenie ekologicznych modeli statków inspirowanych żeglugą epoki oświecenia.
Nie zabraknie też warsztatów kolażu i zdobienia świec przyprawami, które przeniosą uczestników na egzotyczne Szlaki Korzenne – ślady dawnych kupców i odkrywców.
Dzieci mogą liczyć na specjalną bawialnię pełną atrakcji oraz seans animowanej adaptacji „Pięknej i Bestii”, która jest hołdem dla francuskiej baśni z czasów oświecenia.
Wieczór uświetni pokaz tańca Zespołu Tańca Ludowego „Bałtyk” w Galerii Region oraz wystawa poświęcona najwybitniejszym kompozytorom epoki wraz z warsztatami tworzenia muzycznych portretów w Mediatece. Muzycznym akcentem będzie także set DJ-a Dolby łączącego klasykę z nowoczesnością.
Na zakończenie wydarzenia zaplanowano koncert Sylwii Gajdemskiej znanej jako GAYA, której muzyka przeniesie słuchaczy do czasów Mozarta.
Dla smakoszy przygotowano słodkie przysmaki w Galerii Region, aromatyczną kawę od Szprycha Cafe oraz różnorodne foodtrucki na Placu Polonii.
Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny – wystarczy przyjść i dać się porwać magii oświecenia w sercu Koszalina!
Źródło: Urząd Miejski w Koszalinie