Odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela jest zaskakująco częstym zjawiskiem. Często zdarza się, że decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego znacznie odbiega od naszych oczekiwań lub nie pokrywa rzeczywistych kosztów naprawy po danym zdarzeniu. Odpowiadając zatem na pytanie, odwołanie się od decyzji jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek warto wiedzieć, kiedy ma ono rację bytu i kiedy faktycznie może zmienić wysokość rekompensaty.
Kiedy pisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Wielu ubezpieczonych rezygnuje z odwołania już na początku, obawiając się, że nie przyniesie ono żadnych korzyści, a jedynie zwiększy stres i wydłuży czas oczekiwania na nową decyzję. Jednak gdy mamy konkretne dowody na to, że odszkodowanie jest zbyt niskie, warto walczyć o swoje prawa. Taka potrzeba często staje się oczywista, gdy otrzymujemy rachunek od mechanika i widzimy, że wypłacona kwota nawet w połowie nie pokrywa kosztów naprawy. To jasny sygnał, że warto ubiegać się o wyższą rekompensatę. Choć trzeba pamiętać, że nie zawsze takie działania przynoszą pozytywne efekty.
Kiedy nie pisać odwołania do ubezpieczyciela?
Pisanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela jest bezzasadne w sytuacji, gdy wszystko wskazuje na to, iż sam ubezpieczony bezpośrednio przyczynił się do zdarzenia lub powiększenia szkód. Niektóre firmy ubezpieczeniowe posiadają wewnętrzne zapisy dotyczące tego, kiedy ubezpieczonemu przysługuje odszkodowanie. W grę może wchodzić na przykład rozmiar szkody i wycena naprawy. Wówczas ubezpieczonemu nie przysługuje odszkodowanie, jeżeli sama szkoda nie przekracza konkretnej kwoty.
Odwołanie się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego może nie mieć racji bytu, jeżeli do zdarzenia doszło umyślnie i gdy kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Z pewnością na odszkodowanie nie będzie mogła liczyć osoba, która zastosowała pojazd niezgodnie z jego przeznaczeniem. Warto uwzględniać te aspekty przed napisaniem odwołania od decyzji ubezpieczyciela, ponieważ zdarzają się też sytuacje, w których ubezpieczyciel ma pełne podstawy do tego, aby rekompensatę zaniżyć.
Jak powinno wyglądać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że można je złożyć ustnie, drogą elektroniczną lub pisemną. Najczęstszym wyborem jest odwołanie w wersji pisemnej, ponieważ umożliwia przejrzyste i uporządkowane sporządzenie dokumentu w wersji fizycznej. W odwołaniu powinny się znaleźć szczegółowe dane ubezpieczonego i ubezpieczyciela, opinie ekspertów oraz uzasadnienie. W ostatnim elemencie powinny pojawić się informacje dotyczące podstaw do starania się o wyższe odszkodowanie. Taką informacją będą zarówno rachunki z zakładu naprawczego, jak i opinie biegłych. Warto dodać, że ubezpieczony ma aż trzy lata na odwołanie się od decyzji, aczkolwiek w przypadku braku zgody na zaoferowaną rekompensatę, warto działać szybko i sprawnie.