O czym pamiętać przy zakupie mieszkania?

Zakup własnego mieszkania niesie ze sobą wiele radości, jak i wyzwań oraz problemów do rozwiązania. Jeżeli zależy nam na mądrym zakupie i pewności, że nasze nowe wymarzone M jest w pełni wartościowe, nie powinniśmy się spieszyć. O czym warto pamiętać jeszcze zanim w ogóle podpiszemy umowę zakupu? W jaki sposób dokonać selekcji odpowiedniego mieszkania i jak rozmawiać z bankiem na temat jego kredytowania? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy oglądaniu lub odbieraniu upatrzonego lokalu?

  1. Miejsce a budżet - dopasowanie możliwości
  2. Rozmowy kredytowe z bankiem - kiedy o nich pamiętać?
  3. Nowe czy używane - jak i kiedy oglądać mieszkania?

Miejsce a budżet - dopasowanie możliwości

Wybór i zakup własnego mieszkania to poważne przedsięwzięcie. Musimy się do niego nie tylko dobrze przygotować, ale również pamiętać o wielu krokach i etapach realizacji. Jedną z pierwszych rzeczy, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, jest określenie własnych preferencji i możliwości. Z jednej strony musimy jasno powiedzieć, jakiego lokalu potrzebujemy: dużego, małego, na niskim lub wysokim piętrze, z garażem czy też bez miejsca postojowego i tak dalej. Z drugiej powinniśmy również bardzo dokładnie ocenić swoje siły na zamiary i zaplanować dość dokładny budżet, jaki chcemy przeznaczyć na cel mieszkaniowy. Wszystkie te aspekty są bardzo istotne z punktu naszej przyszłej jakości życia w danym miejscu, jak i naszych możliwości finansowych, zdolności kredytowej i czasu jego spłaty. Pamiętajmy, że większe miasta i miejscowości, jak na przykład mieszkania na sprzedaż Kołobrzeg, będą miały bardziej zróżnicowaną ofertę, jak i większą rozpiętość cenową, niż mniejsze miasteczka. Nasz budżet powinniśmy więc rozważać również w kontekście lokalizacji.

Rozmowy kredytowe z bankiem - kiedy o nich pamiętać?

Często zdarza się tak, że ciężko jest nam kupić mieszkanie jedynie własnymi siłami. Z tego względu wiele osób musi brać pod uwagę także konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Zanim się po niego zgłosimy, powinniśmy oszacować, jak wysokie wsparcie jest nam potrzebne, a także zadbać o to, by bank pozytywnie zweryfikował nasz wniosek o jego udzielenie. W tym celu dobrze jest zadbać o swój scoring kredytowy, skompletować niezbędne dokumenty, czy zebrać odpowiednio wysoki wkład własny. W przypadku wspierania zakupu mieszkania kredytem hipotecznym trzeba również mieć na względzie jego czas spłaty i miesięczną ratę, co automatycznie wymusza na nas również wcześniejsze rozwinięcie własnej kariery czy zdobycie lepszej pracy.

Nowe czy używane - jak i kiedy oglądać mieszkania?

Na rynku mieszkań mamy do wyboru mnóstwo lokali nowych, jak i używanych. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, oględziny lokum powinny zawsze odbywać się w określonych warunkach. Przede wszystkim umówmy się na wizytę w ciągu dnia - wtedy, gdy słońce daje nam jeszcze dostatecznie dużo światła, by móc się wszystkiemu dokładnie przyjrzeć.  Zarezerwujmy również odpowiednio dużo czasu, aby być w stanie uważnie sprawdzić cały lokal. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie sprawdzać kwestie techniczne, warto zatrudnić specjalistę lub poprosić kogoś znajomego, jeżeli taka osoba będzie w stanie nam pomóc. Te zasady dotyczą również sytuacji, gdy przeprowadzamy odbiór kupionego wcześniej mieszkania i musimy sporządzić z niego protokół. Dzięki zastosowaniu się do nich nic nam nie umknie i nie damy się złapać na niedoróbki czy wady mieszkania, które trudno było zauważyć w mniej idealnych warunkach.