Nachodząca pora roku to trudny czas dla wszystkich kierowców. Zrób wszytko, aby Twój samochód zapewnił maksimum bezpieczeństwa. Przygotuj go do zimy, zadbaj o wymianę niezbędnych elementów.

Jak przygotować auto do zimy

Nachodząca pora roku to trudny czas dla wszystkich kierowców. Zmieniająca się aura, często opady deszczu i śniegu, niskie temperatury sprawiają, że warunki do jazdy są trudne, kierowca musi włożyć dużo wysiłku, aby bezpiecznie dojechać do domu. Aby jazda była jak najbardziej bezpieczna i komfortowa, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie auta na jesień i zimę. Zbliżający się sezon ma swoje wymagania, należy je spełnić, aby na drodze nie spotkała nas przykra niespodzianka. Czasami może się zdarzyć awaria, wtedy warto pamiętać, że istnieje dobra Pomoc Drogowa Marek Okuniewicz.  Zawsze powtarzam swoim klientom, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort jazdy, a zadbany i sprawny samochód jest do tego niezbędny.  Przed okresem jesienno – zimowym należy wykonać szereg ważnych czynności, które pozwolą w spokoju przetrwać ten ciężki okres. Warto oddać auto do zaufanego warsztatu, aby specjaliści sprawdzili, co wymaga naprawy lub wymiany. Kilka czynności jest obowiązkowych w każdym aucie, to m.in.:

  • wymiana opon,

  • wymiana niezbędnych płynów, 

  • sprawdzenie i ewentualna wymiana uszczelek,

  • skontrolowanie oświetlenia, itp. 

Lepiej tego nie zaniedbać, bo niedbalstwo może grozić poważnymi konsekwencjami. Pamiętajmy, na drodze zawsze trzeba uważać, być dobrze przygotowanym, a jesienią i zimą jest to szczególnie ważne. 

Wymiana opon – podstawowy obowiązek każdego kierowcy

To czynność, o której pamiętają niemal wszyscy kierowcy, ale lepiej o niej przypomnieć. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni Celsjusza, należy wymienić opony z letnich na zimowe. Dzięki temu samochód będzie miał lepszą przyczepność do drogi, skróci się droga hamowania, łatwiej będzie również manewrować po oblodzonych lub zaśnieżonych drogach. Dzięki dobrym oponom łatwiej będzie wyjść z poślizgów i uniknąć stłuczek. Ważna jest jakość opon, jakie wybierzemy do auta. Należy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika oraz kanały i rowki odprowadzające błoto, wodę i śnieg. Nie należy stosować opon, w których głębokość bieżnika wynosi mniej niż 4 mm oraz starszych niż 6 lat. Na oponach nie warto oszczędzać, ponieważ są bardzo ważnym elementem zimowego wyposażenia samochodu.

zmiana kola 35e35

Wymiana opon - obowiązek każdego kierowcy

Zimowy płyn do spryskiwaczy

To niby drobiazg, ale ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo za kółkiem. Nie należy o tym zapominać, bo w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej zera, płyn letni zamarznie i wycieraczki nie będą działać tak, jak powinny. Widoczność stanie się znikoma, a to grozi wypadkiem. Przed nadejściem zimy warto również sprawdzić stan szyb. Jeżeli występują jakieś drobne ubytki, zawsze radzę, aby je uzupełnić. Drobne uszkodzenia w szybie na skutek niskich temperatur mogą znacznie się powiększyć i szyba będzie nadawała się już tylko do wymiany.

Oświetlenie – dobra widoczność na drodze

Jesienią i zimą szybko zapada mrok, widoczność na drodze jest dużo gorsza niż w okresie letnim. Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu oświetlania. Należy skontrolować, czy wszystkie żarówki są sprawne, wymienić te, które świecą słabo. Warto również odwiedzić specjalistę, który pomoże ustalić odpowiedni kąt padania światła. Jeżdżąc zimą, warto mieć w samochodzie dodatkowy komplet żarówek, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo oraz mandat.

Wnętrze auta - zadbaj o swój komfort i wygodę w trakcie jazdy

Warto również zadbać o wnętrze swojego samochodu. To ważny element, który zapewnia komfort jazdy i sprawi, że siedzenie za kierownicą będzie przyjemne. Należy wymienić dywaniki na takie, które nie przepuszczają wody. Najlepsze będą gumowe, które nie dopuszczą, aby woda i zabrudzenia nie dostały się wgłąb samochodu. Należy również pamiętać, aby w samochodzie wozić ściereczki, skrobaczki, gąbki i zmiotki, które ułatwią szybkie przygotowanie samochodu do jazdy w zimowych warunkach.

Uszczelki, zamki i wycieraczki

W zimie uszczelki lubią przemarzać. Warto wcześniej temu zapobiec i posmarować je specjalnym środkiem, który będzie zapobiegał temu zjawisku. Unikniemy problemy z otworzeniem zamka i dostaniem się do samochodu. Swoim klientem polecam środki z dodatkiem silikonu lub specjalne smary do uszczelek samochodowych, który skutecznie chronią przed niemiłymi zdarzeniami. W samodzielnie zawsze wożę odmrażacz do szyb. Przydaje się, gdy szyba zamarzła, a ja szybko muszę gdzieś dojechać. Jest lepszy od skrobaczek, ponieważ jest łagodniejszy, nie powoduje miko zadrapań. 

Karoseria - usuń oznaki korozji

Karoserię zawsze warto sprawdzić po sezonie letnim. Należy dokładnie obejrzeć pojazd i sprawdzić, czy nie występują żadne ubytki lakieru oraz ślady korozji. Jeżeli nie usuniemy ich przed nastaniem niskich temperatur, jest duża szansa, że po zimie uszkodzenia będą dużo większe. Nadwozie samochodu polecam zabezpieczyć dobrej jakości środkiem konserwującym. Wosk ochroni samochód przed ujemną temperaturą i solą, wykorzystywaną  w zimie na drogach.

rdza na blotniku 8eaf3

Korozja - zadbaj o stan korozji przed nadejściem niskich temperatur

Dobry akumulatora to podstawa

Chyba każdy kierowca spóźnił się do pracy czy na ważne spotkanie, ponieważ akumulator odmówił posłuszeństwa. W zimie akumulator jest bardzo obciążony, dlatego często szybko ulega rozładowaniu. Jeżeli sprzęt ma już swoje lat, silnik trudniej się zapala, warto kupić nowy. Dzięki temu zima nie będzie straszna, dotrzemy na miejsce w dobrym czasie.

Niezbędne płyny, oleje i filtry.

Przed sezonem zimowym warto również wymieniowej silnikowy. Dzięki temu nie będzie problemu z rozruchem auta. Warto również zadbać o dobrej jakości płyn w chłodnicy i płyn hamulcowy. Nie zaszkodzi również sprawdzić, czy filtr paliwa nie nadaje się do wymiany. Aby jazda była bezpieczna, należy sprawdzić stan klocków hamulcowych, tarcz, bębnów i przewodów hamulcowych. Zlikwidowanie wszelkich usterek pozwoli na spokojną jazdę w każdych warunkach. Należy również zadbać o stan wentylacji. Jeżeli będzie niesprawna, spowoduje parowanie szyb, a to łatwa droga do wypadku.

Czasami, mimo dobrego przygotowania, samochód potrafi odmówić posłuszeństwa. Co zrobić, gdy auto stanie na środku drogi lub wpadnie w zaspę? Rozwiązanie jest jedno – pomoc dobrego fachowca. Oferuje usługi pomocy drogowej na najwyższym poziomie, dla kierowców aut różnego typu. Zapewniam pomoc drogową zarówno kierowcom samochodów osobowych, dostawczych, jak i busów, ciężarówek i TIR-ów. Działamy przez 24 h/na dobę, przed 7 dni w tygodniu. Moja firma posiada specjalistyczny sprzęt, który pomógł niejednemu kierowcy. Korzystamy z różnego typu wyciągarek oraz lawet, nie boimy się trudnych wyzwań. Moją firmę wyróżnia szeroka oferta, atrakcyjne ceny i wieloletnie doświadczenie. Możemy Państwu zaproponować autoholowanie, wyciąganie samochodów z rowu, dowóz paliwa, wypompowywanie paliwa ze zbiornika, awaryjne otwieranie pojazdów, wulkanizację i naprawę opon. W razie potrzeby, zapraszam do kontaktu i skorzystania z naszych usług. Pomoc drogowa Marek Okuniewicz Koszalin zawsze do usług!

w blocie 326bd

Jesienna pogoda była niebezpieczna - samochód nie może wyjechać  z błota

 

 blank light 3 1200x800 layout2102 1flrp20 abb0a