W działalności wojskowej należy rozważyć możliwość zakupu przynajmniej kilku namiotów wojskowych. Namioty wojskowe są na tyle ważnym aspektem w działalności wojska, że praktycznie muszą być obowiązkowym wyposażeniem kontyngentu. Trudno wyobrazić sobie sytuację w której przedmioty, ekwipunek lub nawet ludzie, w tym żołnierze będą musieli spędzać noc pod gołym niebem. Oczywiście alternatywą pozostają jakieś zabudowania, ale w przypadku batalionów mobilnych nie jest łatwo znaleźć w każdym miejscu odpowiednie budynki.

Można więc w pewnym sensie uznać, że jeden obszar namiotowy nie wystarczy dla całej jednostki wojskowej i potrzeba ich kilka. Jednak jest to błędne założenie, ponieważ wszystkie tego typu konstrukcje tymczasowe mają unikalną i ciekawą właściwość jaką jest łatwość w ich łączeniu. Można więc mieć jeden wielki namiot, stworzony z wielu mniejszych i to bez zbędnego wysiłku. Szczególnie w przypadku nie tyle działań wojskowych co targów wojskowości do promocji samych militariów przydatny może być cały kompleks namiotowy stanowiący jedną całość. Można też połączyć kilka namiotów za pomocą tuneli namiotowych, dzięki czemu można rozdzielić poszczególne obiekty namiotowe od siebie. Sprawdzić się to może doskonale podczas wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych, na przykład burza piaskowa lub pora deszczowa z nieustającymi ulewami w trakcie działań wojskowych. Można więc poruszać się pomiędzy poszczególnymi namiotami i korzystać z ich funkcjonalności bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Warto w tym momencie nadmienić, że tego typu obiekty tymczasowe są w pełni odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Mowa tutaj nie tylko o nadmiernym nasłonecznieniu i odporności na szkodliwe promieniowanie UV, ale również ulewny deszcz, a nawet grad nie wyrządzi szkody żadnemu z wojskowych namiotów polowych. Tak samo opad atmosferyczny w postaci śniegu jest w pełni bezpieczny dla takiej hali namiotowej. Uzyskano to dzięki zaprojektowaniu odpowiedniego kąta dachu, śnieg nigdy więc nie zalega na powierzchni obiektu, a zsuwa się pod swoim ciężarem z uwagi na naturalne przyciąganie ziemskie.

Kolejną kwestią na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze jednego lub więcej namiotów polowych wojskowych jest to, że w przypadku chęci stworzenia w środku odpowiedniego mikroklimatu będzie konieczny zakup odpowiedniej ilości urządzeń w postaci klimatyzatorów i nagrzewnic. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wcześniej czy później może dojść do sytuacji w której warunki pogodowe na zewnątrz będą na tyle nieodpowiednie, że temperatura w środku namiotu będzie musiała być regulowana przez osobne urządzenia. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia. Jeśli zdecydujemy się na jeden, duży namiot wtedy ilość urządzeń do zakupu będzie mniejsza, niż w przypadku kilku mniejszych namiotów, szczególnie jeśli nie będą one ze sobą w żaden sposób połączone. Tak więc w tym przypadku przewaga stoi po stronie jednego, większego kompleksu namiotowego.

Jaką więc przewagę daje jeszcze możliwość kupna kilku mniejszych namiotów? Z pewnością to, że każdy z nich można dostosować i spersonalizować do własnych potrzeb. Mowa tutaj nie tylko o możliwościach związanych z wyborem kolorystyki (każdy z namiotów może mieć inny kolor), ale również pod względem rozmiarów, czy nawet rodzaju bramy wjazdowej. Tak więc w razie potrzeby można użyć kilku namiotów, a gdy zajdzie taka potrzeba użyć wszystkich. Jeśli dysponujemy tylko jednym dużym namiotem, jesteśmy ograniczeni do wyboru tylko jednej takiej konstrukcji namiotowej.

Jeden namiot wojskowy, a może kilka?