Fotowoltaika zyskała ogromną popularność w 2018 roku. Niewiele później pojawiła się pierwsza edycja programu Mój Prąd, która dodatkowo zachęciła Polaków do inwestycji w odnawialne źródło energii. Czy w 2024 roku, po licznych zmianach w przepisach fotowoltaika wciąż jest opłacalna?
Fotowoltaika w 2024 roku. Korzyści
Pomimo upływu czasu fotowoltaika Szczecin wciąż jest opłacalną inwestycją. Nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Faktem jest, że przy wyższej autokonsumpcji instalacja jest bardziej dochodowa. Mimo to, każdy może cieszyć się z korzyści, jakie oferuje darmowa energia wytwarzana przez słońce. Inną kwestią jest skala opłacalności i okres, w jakim inwestycja się zwróci.
Zmniejszenie rachunków za prąd
Podstawową korzyścią wynikającą z posiadania instalacji fotowoltaicznej jest zmniejszenie rachunków za prąd elektryczny. Urządzenia będą pobierać w pierwszej kolejności prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu nie musisz martwić się o podwyżki cen.
Możliwość zmniejszenia kwoty inwestycji
Korzystając ze wsparcia specjalistów z https://www.esoleo.pl/, możesz uzyskać dofinansowanie w wygodny sposób i tym samym zmniejszyć ostateczny koszt inwestycji. Dzięki temu fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna pod kątem finansowym.
Poza popularnym programem Mój Prąd możesz skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej oraz programu Czyste Powietrze.
Niezależność energetyczna
Jeśli zdecydujesz się na fotowoltaikę z magazynem energii, Twoje gospodarstwo stanie się niemalże całkowicie niezależne! Przerwy w dostawie prądu czy wszelkie awarie nie będą Cię dotyczyć.
Dbałość o środowisko
Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko korzyści dla Ciebie, ale także i dla środowiska naturalnego. Panele wytwarzają energię dzięki promieniowaniom słonecznym. Nie emitują dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji.
Łatwość obsługi instalacji fotowoltaicznej
Obsługa instalacji fotowoltaicznej nie jest wcale skomplikowana. Produkcja prądu to proces zautomatyzowany i nie wymaga żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Co więcej, w większości przypadków panele fotowoltaiczne mogą nie wymagać nawet mycia. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu modułów zabrudzenia spadają, a deszcz skutecznie je domywa. Wyjątek stanowi jedynie silny, trudny do usunięcia brud.
Dla kogo fotowoltaika jest opłacalna?
Fotowoltaika jest opłacalną inwestycją przede wszystkim dla gospodarstw domowych oraz firm. Im zapotrzebowanie na energię jest wyższe, tym opłacalność rośnie. Wpływają na nią również takie czynniki, jak:
- koszt zakupu, to jeden z wielu istotnych czynników, jednak warto wiedzieć, że zaoszczędzenie na jakości paneli nie jest wcale dobrym rozwiązaniem, może powodować krótszą żywotność,
- nachylenie dachu – wydajność paneli i tym samym opłacalność inwestycji zależy również od umiejscowienia, aby uzyskać jak najlepsze efekty, należy umieścić panele w dobrze nasłonecznionym miejscu pod kątem 45 stopni,
- rodzaj ogniw – obecnie na rynku dostępne są ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe, za najbardziej opłacalne uznaje się ogniwa monokrystaliczne.
Po jakim czasie inwestycja się zwraca?
Okres czasu, w jakim inwestycja w fotowoltaikę się zwróci, jest uzależniony od wielu czynników. Główną rolę gra tutaj przede wszystkim zużycie prądu oraz łączna kwota całej inwestycji. W przypadku domów jednorodzinnych, które skorzystały z dofinansowania, okres zwrotu wynosi około 6-7 lat. Wsparcie finansowe pozwala znacznie skrócić ten czas, zatem póki istnieje taka możliwość – warto korzystać z dostępnych dofinansowań.
Należy pamiętać, że z każdym rokiem zapotrzebowanie na prąd w większości gospodarstw domowych wzrasta. Pojawia się coraz to więcej urządzeń wymagających stałego dostępu do prądu lub regularnego ładowania. W związku z tym zużycie energii jest coraz wyższe, a sama inwestycja coraz bardziej opłacalna.