Najpopularniejsze problemy z laktacją.

Początki karmienia piersią nie zawsze przychodzą z dużą łatwością. Bardzo często świeżo upieczone mamy mają różnego rodzaju dolegliwości związane z karmieniem, urazy brodawek, kryzys laktacyjny, a także nawał pokarmu. W artykule przedstawimy najczęstsze problemy z laktacją, a także możliwości radzenia sobie z Nimi.

Nieprawidłowe przystawianie do piersi

Właściwy sposób karmienia dziecka to podstawa dobrej laktacji. Specjalne ułożenie dziecka, a także odpowiednie przystawienie do piersi odgrywają kluczową rolę w prawidłowym przepływie mleka. Jeżeli w trakcie karmienia czujemy dyskomfort, czy też ból w którejkolwiek części piersi oznacza to, że pierś nie jest odpowiednio pobudzona a przepływ mleka jest zaburzony.

Aby mieć pewność, że dziecko jest w odpowiedniej pozycji dla karmienia, należy sprawdzić, czy ucho, a także biodro dziecka ułożone są w jednej linii. Z kolei czubek nosa i broda powinny dotykać piersi, a buzia powinna otaczać większą część brodawki. Możemy także wsłuchać się w rytm ssania piersi, powinien być on spokojny z seriami przełknięć.

Niedobór pokarmu.

Równie często zdarza się występowanie niedoboru pokarmu. W tym przypadku rozróżniamy trzy powody:

  • Kryzys laktacyjny,
  • Rzeczywisty niedobór pokarmu,
  • Pozorny niedobór pokarmu.

Pozorny niedobór pokarmu występuje wtedy kiedy mamie karmiącej wydaje się że ma za mało pokarmu, ale nie ma na to odpowiednich dowodów. Wiele mam jest o tym przekonane, jednakże warto wiedzieć, że jedynie znikoma ilość kobiet naprawdę nie jest w stanie wykarmić swojego dziecka.

Przy niedoborze pokarmu przede wszystkim należy wykluczyć medyczne przyczyny problemów z produkowaniem mleka. Niedobór pokarmowy częściej występuje u kobiet otyłych, co wynika z zaburzonej regulacji hormonalnej. Najczęstszą przyczyną okazuje się złą technika karmienia, za krótkie przystawianie do piersi, pojenie dziecka wodą, dokarmianie MM, stosowanie ochraniaczy na sutki. Przy pobudzaniu laktacji pomóc nam może jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi lub pomoc laktatora.

Stres i niepokój.

Jeśli dziecko przystawianie do piersi jest niespokojne I płaczliwe nie koniecznie oznacza to, że mama nie ma mleka. Jak wcześniej wspominaliśmy warto zadbać o spokój duszy, odpoczynek i relaks, dzięki temu nasze problemy z laktacją mogą rozwiązać się same. Podstawową wiedzę na temat zmian, jakie możesz wprowadzić uzyskasz z artykułów dostępnych na stronie https://wiecejmleka.pl/. Jeżeli jednak mimo wprowadzonych zmian nie zmienia się nic, warto udać się do pediatry lub doradcy laktacyjnego, którzy pomogą nam w rozwiązaniu problemu z laktacją.