Niektórzy twierdzą, że podlewanie ogrodu to pewnego rodzaju sztuka. Łatwo jest popełnić błędy, przez które podlewanie będzie nieefektywne lub uszkodzi nasz rośliny. Wiadomo, że bez podlewania niektóre rośliny, które wymagają dużo wody będą usychać w czasie naszego lata, gdzie potrafi być bardzo gorąco i może być mało opadów deszczu. Zatem jeżeli chcesz mieć bujny i barwny ogród, to musisz mu pomóc w funkcjonowaniu. Wyjątkiem może być ogród złożony z roślin, które są sucholubne. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad, których dobrze jest się trzymać. Wtedy unikniesz podstawowych błędów.
Przede wszystkim: gleba
Co tutaj mam na myśli? Każdy region, każdy ogród ma inną glebę i należy najpierw się dowiedzieć jaką mamy. Różne gleby różnie się podlewa, dlatego to jest tak bardzo ważne. Na przykład lekką glebę wystarczy podlewać raz na 4 dni, a gleby ciężkie raz na 7 dni. Gleby ciężkie muszą być także podlewane bardziej obficie od gleb lekkich.
Nie podlewaj zbyt często
Nie podlewaj roślin zbyt często, jeżeli nie chcesz by miały źle wyrośnięte korzenie. Przy częstym podlewaniu, które zazwyczaj są mniej obfite, mogą powodować zbyt płytkie wyrośnięcie korzeni, a w wyniku tego rośliny są słabsze i mniej odporne na choroby. Zatem podlewaj rzadziej, ale obficiej. Wody musi być na tyle dużo, aby mogła wchłonąć się na głębokość 15 cm co najmniej. To na tej wysokości znajdują się zdrowe korzenie roślin. Tu znajdziesz sprawdzone profesjonalne nawadnianie ogrodów.
Kiedy podlewać?
Niektórzy podlewają rośliny w tej porze dnia, gdy jest najcieplej. To jest jeden z podstawowych błędów. Rośliny najlepiej jest podlewać wczesnym rankiem, gdy słońce powoli wschodzi i nie jest jeszcze zbyt mocne, albo późnym popołudniem, gdy słońce już nie jest zbyt mocne ale zdąży jeszcze przesuszyć glebę. Dlaczego właśnie tak? Podlewanie w południe słoneczne mija się z celem. Mocne nasłonecznienie prowadzi do szybkiego parowania wody i podlewając o tych godzinach musimy zużyć więcej wody niż wczesnym rankiem. Woda na roślinach może też powodować jej parzenia, jako iż kropla wody często działa jak soczewka skupiająca. Podlewanie późnym wieczorem też nie jest korzystne dla naszych roślin. Gleba podlana o tej porze nie zdąży przeschnąć przed nocą i będzie przez wiele godzin wilgotna. Wilgotna gleba i rośliny są bardziej podatne na pleśń czy grzyb.
Jak podlewać?
Dobrze jest unikać podlewania całych roślin, szczególnie ich górnych części. Sprzyja to niektórym chorobom, a także, jak wspominaliśmy wcześniej, poparzeniom słonecznym.
Czym podlewać?
Woda powinna być chłodna. Najlepiej, aby miała około 15 stopni Celsjusza. Oprócz tego rośliny bardziej preferują wodę miękką niż twardszą. Stąd warto podlewać rośliny deszczówką. Nie dość, że zaoszczędzimy pieniądze, to rośliny będą zdrowsze, a to nie wymaga zbyt dużego wysiłku, czy inwestycji. Wystarczy kupić jedną dużą beczkę postawić w odsłoniętym, ale zacienionym, miejscu i tyle. Można też postawić kilka mniejszych pojemników w różnych miejscach w naszym ogrodzie.
Podsumowanie
Jak widzicie, jest kilka ważnych reguł, których należy się trzymać. Jeżeli tylko uda się wam dotrzymać tych zasad, to rośliny będą wam wdzięczne i odwdzięczą się pięknym wyglądem.