W dobie dynamicznie rozwijającej się telefonii komórkowej pytanie o sens posiadania telefonu stacjonarnego wydaje się zasadne. Jednak dla wielu grup społecznych, szczególnie wśród starszych osób jest on podstawową formą komunikacji z bliskimi. Jest również często niezastąpiony w firmach, gdzie najtańszy telefon stacjonarny jest podstawowym elementem na biurku każdego pracownika. Jakie są główne wady i zalety tej technologii? Sprawdźmy.

Zalety telefonu stacjonarnego

Podstawową zaletą telefonu stacjonarnego jest prostota jego obsługi. Wystarczy podłączona linia telefoniczna i odpowiedni aparat. Poza wybieraniem numeru, nie ma żadnych zbędnych funkcjonalności, co dla wielu osób jest istotnym ułatwieniem.

W przypadku telefonów stacjonarnych odpada również problem zasięgu. Awarie sieci zdarzają się bardzo rzadko. Z telefonu stacjonarnego łatwo zadzwonić na numery alarmowe – zawsze zostaniemy połączeni z lokalną centralą.

Atutem telefonii stacjonarnej, a raczej bardzo ważnym dodatkiem do oferty telefonu stacjonarnego, jest internet stacjonarny. Póki co wciąż jest to na większości terytorium naszego kraju najszybsza i często jedyna opcja szerokopasmowego Internetu. Istotne jest to zwłaszcza mniejszym miastach i wsiach, gdzie są problemy z zasięgiem telefonii komórkowej, a o telewizji kablowej czy sieci radowej można tylko pomarzyć.

Telefon stacjonarny jest wciąż ważnym elementem infrastruktury firmowej. Aby efektywnie zarządzać obsługa klienta przez telefon, potrzebne są profesjonalne centrale telefoniczne i kilka linii. Obsługa call center za pomocą telefonii komórkowej jest dużo bardziej skomplikowana.

Telefon stacjonarny – czy warto mieć?

Wady telefonu stacjonarnego

To, co jest główną zaletą telefonii stacjonarnej jest również główną jej wadą. Chodzi oczywiście o brak dodatkowych funkcji. W dzisiejszych czasach dla większości osób samo wykonywanie połączeń telefonicznych to za mało. Telefony komórkowe z smsami i dostępem do Internetu przebijają swoją funkcjonalnością przestarzałą technologię, jaką jest zwykły telefon.

Problemem telefonu stacjonarnego jest również mobilność, a raczej jej brak. Wprawdzie bez problemu można zakupić tani telefon stacjonarny bezprzewodowy i można z nim poruszać się po całym domu, to jednak nie wyniesiemy swojej usługi poza obręb naszego miejsca zamieszkania.

Co w zamian?

Czy istnieje sensowna alternatywa dla telefonii stacjonarnej? Dla użytkowników indywidualnych najłatwiej mimo wszystko jest przesiąść się na telefon komórkowy. Wielu operatorów oferuje jako dodatkową usługę wirtualny telefon stacjonarny, który pozwala nam zachować nasz stary numer telefonu, przekierowując jedynie rozmowy na numer telefonu komórkowego. Dodatkowo w obrębie naszego miejsca zamieszkania telefon zachowuje się jak stacjonarny, czyli korzysta ze specjalnej taryfy, atrakcyjnej dla klienta.

Z kolei dla firm, które potrzebują profesjonalnej infrastruktury telefonicznej do obsługi klienta i komunikacji między pracownikami doskonałym rozwiązaniem jest telefonia internetowa – VoIP. Pozwala ona na odbieranie i wykonywanie połączeń telefonicznych przy pomocy Internetu i protokołu IP. Zapewnia znaczną redukcję kosztów i bardzo dużo dodatkowych funkcjonalności, takich jak kolejkowanie i przekierowywanie rozmów, rejestrator rozmów, billingi online, poczta głosowa, telekonferencje, a nawet rozmowy wideo.

Dlatego też na pytanie: „Czy warto posiadać telefon stacjonarny?”, odpowiedź jest raczej przecząca. Ale każdy powinien sam przeanalizować alternatywy i zastanowić się przed podjęciem decyzji.