Wirtualne biura to rozwiązanie, które z każdym dniem nabiera coraz większej popularności. Jest to spowodowane tym, że istnieje wiele zawodów, które można wykonywać zdalnie, czyli w domu. Zawody, które można wykonywać w taki sposób to m.in. copywriter, grafik, programista, handlowiec oraz wiele, wiele innych.

Osoby, które decydują się na założenie działalności muszą mieć do tego swoją bazę. Firma musi być zarejestrowana, a nie zawsze można podjąć te działanie po prostu na mieszkanie. Może być to po prostu nieopłacalne. Właśnie w tym momencie pojawiają się wirtualne biura.

Rozwiązania te mają wiele zalet. Przede wszystkim wpływają pozytywnie na wizerunek firmy oraz potrafią zredukować koszty. Są alternatywą, kiedy wynajęcie autonomicznego lokalu nie wchodzi w grę. W większości przypadków jedynym wymaganym aspektem jest adres, na który firma będzie zarejestrowana. Wirtualne biura funkcjonują na całym świecie, a pierwsze powstało (a jakże!) w Stanach Zjednoczonych.

Wirtualne biura - atuty


Wirtualne biura udostępniają adres na, który można zarejestrować firmę. Oprócz tego może być umieszczana w kampaniach reklamowych oraz brana pod uwagę w przypadku odbierania poczty lub innej korespondencji. Pracownicy, którzy są zatrudnieni mogą odbierać listy pod adresem firmy. Można znaleźć przypadki, gdzie biura mają w ofercie tworzenie skanów określonej korespondencji. Jest to kluczowe w przypadku, kiedy mamy napięty grafik, gdyż treść listu może zostać przysłana na pocztę elektroniczną.

 

Są to rozwiązania, które umożliwiają przestrzeń biurową. Problemem nie jest wynajęcie dodatkowego biurka czy biura. Mało tego. Można nawet wynająć całe sale konferencyjne! Sprzyja to wizerunkowi firmy, gdyż przecież nikt nie chce zawierać umowy wartej grube pieniądze przy stole w kuchni czy w salonie przed telewizorem! Co, jeśli sąsiad akurat zaplanował remont albo postanowił poodkurzać? Może wyglądać to mało profesjonalnie, więc szansa podpisania kontraktu w tym momencie spada praktycznie do zera.

Większa efektywność to więcej zadowolonych klientów


Efektywność pracy to kolejny aspekt, który może wydawać się bardzo istotny. W domu zazwyczaj ciężko zmusić się do planów, jakie ma się spełnić w określonym czasie. Dom kojarzy się z idyllą i odpoczynkiem, do którego wracamy po dobrze wykonanych zadaniach. Profesjonalne biuro kładzie presję na kark pracownika oraz sprawia, że mózg działa na pełniejszych obrotach.

 

Szczególną cechą, za którą ludzie cenią sobie wirtualne biura jest ich uniwersalność. Może z niego skorzystać każdy! Zarówno freelancer, jak i firma. Mogą w nich być przeprowadzane rozmowy rekrutacyjne oraz spotkania biznesowe. Świat idzie do przodu, czego przykładem są właśnie opisywane placówki. Dzięki nim każdy może poczuć się jak prezes z Doliny Krzemowej i otworzyć własny oddział. Jest to o wiele tańszy sposób niż stawianie od zera nowego biura.

Legalność


Wiele osób może mieć wątpliwości co do otworzenia legalnego biura. Jest to jeszcze nowy trend, a ludzie boją się sprawdzać nowe, niesprawdzone rzeczy (szczególnie na własnej skórze). Spieszę z wyjaśnieniem. Tak, korzystanie z tych usług jest legalne. Spotyka się z coraz większą aprobatą społeczeństwa, a przedstawiciele start-upów czy freelancerzy chwalą sobie te przedsięwzięcie.

 

Niestety - jak to w Polsce Urząd Skarbowy często odmawiał nadania NIP osobom, które chciały założyć działalność gospodarczą na wirtualne biuro. Argument, który przytaczali stosując odmowę jest następujący:

Brak wskazania w zgłoszeniu identyfikacyjnym numeru konkretnego lokalu w budynku oraz brak wykonywania pod wskazanym adresem siedziby Spółki funkcji zarządczych.

Od 2014 r. jednak powoli sytuacja zaczęła nabierać tempa. Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że nie istnieją przepisy, w których jest konieczny obowiązek wskazania lokalu przez podatnika, przez co Urzędy Skarbowe zaczęły powoli kapitulować. NSA podsumował to w następujący sposób:

Co więcej, w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking (dzielonych).

Oznacza to, że można śmiało korzystać z wirtualnych biur. Rozwiązania są te idealne dla jednoosobowych firm, które pragną założyć własną działalność, a nie mają środków na wynajęcie autonomicznej jednostki.

Więcej informacji

Zobacz, jakie korzyści da Ci wirtualny adres Warszawa - sprawdź ofertę wirtualnego biura