Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników COSSG, którą celebrował ks. ppłk SG Lucjan Dolny – proboszcz parafii pw. Św. Faustyny.

W dzisiejszej akademii wzięło udział wielu gości, m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Poseł na Sejm RP - Pan Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Poseł na Sejm RP - Pani Małgorzata Golińska, Poseł na Sejm RP - Pan Stefan Romecki, Dyrektor Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - Pan Paweł Michalak, Prezydent Miasta Koszalina - Pan Piotr Jedliński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej - Pan Jan Kuriata. Swoją obecnością zaszczycili nas również komendanci i dowódcy jednostek Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na dzisiejszej uroczystości nie zabrakło również byłych Komendantów i Zastępców Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej, przedstawicieli organizacji związkowych, kombatanckich i harcerskich,  duchowieństwa, szkolnictwa oraz instytucji i przedsiębiorstw - przyjaciół naszej Szkoły.

W swoim wystąpieniu Komendant COSSG płk SG dr Piotr Boćko podkreśli m.in.:

Chociaż Straż Graniczna jest niewielką formacją, to na przestrzeni lat, od czasu swego powstania stała się areną wielu zmian, nie tylko pod względem struktury, ale przede wszystkim sposobu i zakresu zadań. Trudno dziś wyliczyć najistotniejsze, najważniejsze etapy tychże zmian. Czy to otwarcie na współpracę zewnętrzną z państwami Unii Europejskiej i nowa filozofia ochrony granicy państwowej, wyjazdy i szkolenia do Niemiec, Francji, czy Hiszpanii... To na pewno nowa technika, która wspiera służbę, to również nowe obszary szkoleń wyrosłe z potrzeb służby, szkoleń, które akurat tu, w Ośrodku są najbardziej widoczne. Na dzisiejsze funkcjonowanie niebagatelny wpływ miało wejście Polski do strefy Schengen, a także realizacja zadań na terenie całego kraju, czy też udział w ochronie granic poza naszym krajem.(…) Zmiany też widoczne są z perspektywy naszego środowiska, naszego Ośrodka. To nowe wymiary szkoleń i wciąż nowe obszary, do których musimy się przygotować, to wyjazdy zagraniczne już nie tyle by uczyć się, co szkolić innych. Jako szkoła typowo zawodowa współrealizujemy projekty innowacyjno-badawcze z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jesteśmy beneficjentami funduszy Agencji Unii Europejskiej ds. szkolenia w dziedzinie ścigania CEPOL, Funduszy Granic Zewnętrznych, które wykorzystujemy na realizację szkoleń (…) Takich zmian oczekujemy, dlatego też życzę nam wszystkim, by każda z tych zmian, była wykorzystana jak najlepiej, służyła nam wszystkim i napędzała do dalszych działań. Życzę Państwu satysfakcji z pracy i służby oraz dumy z tego co robimy na co dzień. (...)”.

Dzisiejsza uroczystość stanowiła okazję do wręczenia awansów na wyższe stopnie służbowe i odznaczeń - Medali za Zasługi dla Straży Granicznej, Odznak Straży Granicznej i Odznak Pamiątkowych Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej.

Podczas akademii Komendant Ośrodka płk SG dr Piotr Boćko podziękował i wyróżnił funkcjonariuszy i słuchaczy szkolenia w zakresie szkoły podoficerskiej, zaangażowanych w ogólnopolską akcję sadzenia drzew „sadziMY”, przeprowadzoną na terenie Nadleśnictwa Rytel w kwietniu br., która polegała na odnowieniu 100 ha terenów poklęskowych dotkniętych skutkami nawałnicy z 2017 r.

Dzisiejszą akademię uświetnił koncert okolicznościowy w wykonaniu orkiestry ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - Patrona COSSG.