Wystawa projektów monumentu dla Pionierów Koszalina trwa do końca sierpnia

2 min czytania
Wystawa projektów monumentu dla Pionierów Koszalina trwa do końca sierpnia


W Koszalinie ruszyła wyjątkowa wystawa projektów monumentu, który ma uczcić pamięć pionierów miasta. To nie tylko hołd dla przeszłości, ale i inspiracja dla przyszłych pokoleń mieszkańców.

  • Wyjątkowa ekspozycja w koszalińskim Ratuszu przybliża historię pionierów miasta
  • Komisja wybierze zwycięski projekt, a realizację powierzono lokalnemu rzemieślnikowi

Wyjątkowa ekspozycja w koszalińskim Ratuszu przybliża historię pionierów miasta

W sercu Koszalina, na trzecim piętrze Ratusza przy Rynku Staromiejskim 6-7, można zobaczyć niezwykłą wystawę poświęconą projektom monumentu upamiętniającego pionierów miasta. Ekspozycja prezentuje aż 14 koncepcyjnych propozycji stworzonych przez studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej pod okiem dr hab. Katarzyny Radeckiej. Plansze o wymiarach 100 x 70 cm ukazują różnorodne wizje artystyczne, które mają szansę stać się trwałym symbolem pamięci o tych, którzy budowali Koszalin od podstaw.

Pomysł powstania takiego monumentu zrodził się z inicjatywy dwóch zasłużonych postaci – Macieja Sprutty oraz Lesława Mytnika, którzy niestety już nie żyją, ale pozostawili po sobie ważne dziedzictwo. Monument ma przypominać o pionierach spoczywających na koszalińskim Cmentarzu Komunalnym i ich wkładzie w rozwój miasta.

Komisja wybierze zwycięski projekt, a realizację powierzono lokalnemu rzemieślnikowi

Decyzja o tym, który z projektów zostanie zrealizowany, należy do specjalnie powołanej komisji konkursowej. Została ona ustanowiona Zarządzeniem Prezydenta Miasta Koszalina nr 215/715/25 z dnia 9 lipca 2025 roku. W skład komisji weszli przedstawiciele różnych środowisk: naukowcy, działacze społeczni, specjaliści od kamieniarstwa oraz osoby związane z kulturą i administracją miejską.

Wśród nich znaleźli się m.in. Bartosz Warzęcha z Politechniki Koszalińskiej, Bożena Kaczmarek reprezentująca Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina i Klub Pionierów Miasta Koszalina oraz Marek Kwiatkowski – kamieniarz z firmy ALMAK, który będzie odpowiedzialny za wykonanie monumentu.

Wybrany pomnik stanie na cmentarzu komunalnym przy ulicy Gnieźnieńskiej 44, tuż obok istniejących już pomników upamiętniających nauczycieli oraz ofiary martyrologii narodowej. To miejsce pełne historii i symboliki, które doskonale wpisuje się w ideę upamiętnienia pionierów miasta.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Koszalinie. To doskonała okazja dla mieszkańców, by poznać różnorodne koncepcje artystyczne i aktywnie uczestniczyć w wyborze symbolu pamięci o swoich przodkach.

„Przyszliśmy tu z różnych stron świata, a praca dla tej Ziemi stała się naszym wyborem. W hołdzie Koszalińskim Pionierom za ich poświęcenie i miłość do Koszalina.” – Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina i Klub Pionierów Miasta Koszalina

Na podstawie: Urząd Miejski w Koszalinie

Autor: krystian