Kominki wolnostojące, zwane powszechnie kozami, wydawać się mogą anachronizmem i tak się wielu osobom kojarzą, jednak ich nowoczesna odsłona świetnie komponuje się z awangardowymi wnętrzami. Czemu można zawdzięczać renesans kóz?
Tradycja w nowoczesnym stylu: kozy wolnostojące w Twoim domu
Dawniej kozy były wykorzystywane ze względu na łatwość ustawienia i niską cenę, ale dziś kominek wolnostojący koza jest czymś zupełnie innym. Choć nadal pozostaje relatywnie łatwy do ustawienia, to mówimy już o zupełnie innej technologii ogrzewania. Wiele z tych pieców jest wykończonych dekoracyjną ceramiką akumulacyjną, która pozwala lepiej wykorzystywać nawet stosunkowo niewielką ilość paliwa. Atutem zaś pozostaje możliwość ustawienia praktycznie w dowolnym miejscu, choć dziś bardziej niż kiedyś zwraca się uwagę na estetykę.
Dzisiejsze kozy wolnostojące od dawnych różnią się naprawdę bardzo. Już niekoniecznie są najtańsze, nie będą też często najprostszym rozwiązaniem, ale są efektywne i efektowne zarazem.
Kozy wolnostojące – ponadczasowy design w nowoczesnych wnętrzach
Stare kozy miały być tanie i niezawodne, więc najczęściej miały kształt prostopadłościanów. Dziś oczywiście takich też jest sporo, ale kominki w kształcie walca albo jeszcze bardziej fantazyjne też są dostępne w ofercie każdego dobrego dystrybutora. Zresztą nawet przy prostych kształtach stosuje się dodatkowe elementy dekoracyjne.
Także w kwestii materiałów zmieniło się sporo. Choć żeliwo nadal jest powszechnie wykorzystywane, to dziś wiele projektów kominków wolnostojących korzysta także z innych, czasem nietypowych materiałów. Zmieniła się też kolorystyka, a to wszystko razem sprawia, że kozy znakomicie pasują do wnętrz nowoczesnych i awangardowych, choć oczywiście styl rustykalny czy minimalistyczny też je bez najmniejszych problemów przyjmie. Wszystko zależy tylko od wyboru konkretnego modelu kominka.
Kozy wolnostojące – nadaj wnętrzu wyjątkową atmosferę
Jedną z zalet kominków wolnostojących jest to, że w pełni odpowiadają one wyobrażeniom na temat specyficznego klimatu przytulnych wnętrz ogrzewanych żywym płomieniem. Bardzo często koza daje jeszcze lepszy efekt niż klasyczny kominek w zabudowie.
Nowego życia tego rodzaju kominkom dodały też nietypowe projekty wnętrz, w których na przykład piece ustawia się na środku przestronnego salonu, tworząc z nich swego rodzaju wyspę. Ta właśnie niezależność, jaką zapewnia odpowiednio dobrana koza wolnostojąca, stanowi o sile tego rozwiązania. Oczywiście większość kóz można ustawić pod ścianą, ale i tu warto zaznaczyć, że takiego miejsca zwykle nie trzeba w szczególny sposób przygotowywać, co zmniejsza koszty inwestycji.
Styl i funkcjonalność w jednym: kozy wolnostojące bez ograniczeń
Choć przeważnie kozy są polecane raczej jako alternatywne źródło ciepła, to jednak w nowoczesnych budynkach dobrze dobrana koza może przez sporą część sezonu być używana jako główne źródło grzewcze. Przyjmuje się, że 7-kilowatowa koza może ogrzać nawet do 70 metrów, co jest dobrym rozwiązaniem.
To znaczy jednak, że przed zakupem wolnostojącego kominka trzeba podjąć decyzję o jego przeznaczeniu. Jeśli ma być skutecznym źródłem ciepła na większość sezonu, to moc będzie absolutnie kluczowa, natomiast jeśli chodzić będzie przede wszystkim o klimat, to można się też bardziej skupić na estetyce. Oczywiście w praktyce zawsze ważne jest i jedno, i drugie, natomiast warto pamiętać, że koza wolnostojąca, choć nie musi, to może być wydajnym źródłem ciepła przez całą zimę.
Kominek wolnostojący koza: czym zastąpić tradycyjny opał?
Na koniec warto jeszcze dodać, że kozy w nowoczesnych wnętrzach pojawiają się coraz częściej, bo są skuteczną alternatywą dla opalania węglem. Niektóre modele mają palniki gazowe, więc przy podłączeniu przewodem koncentrycznym, będą nie tylko czystsze, ale nawet nie będą wymagały oddzielnego wyprowadzenia do klasycznego przewodu kominowego, co w nowoczesnych wnętrzach bywa trudne.
Powodów, dla których kozy przeżywają dziś renesans, jest co najmniej kilka i warto sprawdzić ich ofertę, gdyż mogą stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznych kominków.