Gięcie blach wydaje się bardzo prostym technicznie procesem, ale w praktyce wiąże się z nim wiele potencjalnych problemów. Nie wszystkie są łatwe do zdiagnozowania, a mogą mieć olbrzymie znaczenie dla funkcjonalności produkowanych elementów, dlatego warto poświęcić im kilka chwil.
Nie każdą blachę można giąć w ten sam sposób
Poszczególne stopy charakteryzują się różną odpornością na działanie sił zginających. To oznacza, że w celu wykonania gięcia, trzeba użyć różnej siły. Tak naprawdę jednak w przypadku pras krawędziowych, na których wykonuje się często usługi gięcia blach, nie należy rozpatrywać siły, ale ciśnienie, czyli siłę przyłożoną do określonej – niewielkiej w tym przypadku – powierzchni. Jakie ma to praktyczne znaczenie? Takie, że przy takim samym nacisku różne blachy mogą wykazać różną podatność na trwałe odkształcenia.
Co więcej, zarówno właściwości samego stopu, jak i grubość blach, mogą sprawiać, że w czasie gięcia powstaną w strukturze materiału naprężenia, które po uwolnieniu doprowadzą do powstania pęknięć. Te, nawet jeśli będą niewidoczne, zmniejszą wytrzymałość punktową blach i w zależności od zastosowania elementu mogą stać się pierwotną przyczyną awarii. Dlatego właśnie gięcie blach bywa bardzo skomplikowane – sam proces prasowania lub walcowania to jedynie zwieńczenie zaawansowanych prac przygotowawczych i analitycznych.
Jak zachować precyzję i niski koszt?
Usługi gięcia blach są dziś wykorzystywane powszechnie i oczywiście nie w każdym przypadku klienci będą wymagali identycznego poziomu dokładności. To, co jest wymogiem w praktycznie każdym przypadku, to powtarzalność. Wszystkie elementy gięte muszą mieścić się w granicach tolerancji określonych specyfikacją. I to bywa problematyczne, ponieważ nawet najlepsze giętarki i prasy wymagają regularnej kalibracji. Im częściej trzeba to robić, tym droższy staje się cały proces, a przecież cena jest również istotna. Dla procesu gięcia wprawdzie trudno znaleźć sensowną alternatywę, ale nadal koszt wytworzenia pojedynczych elementów będzie ważny, szczególnie że mowa w głównej mierze o produkcji masowej.
Te kwestie pozostają jednak w całości po stronie wykonawcy i operatorów pras krawędziowych oraz giętarek walcowych. Dobrej klasy narzędzia, jeśli są właściwie utrzymane, pozwolą na uzyskanie wysokiej precyzji gięcia i maksymalnej powtarzalności przy niskiej cenie realizacji. To zresztą dowodzi, że przy wyborze wykonawcy niekoniecznie należy zaczynać porównywanie ofert od cenników.