Zmiana drzwi – kiedy warto się na nią zdecydować?

Wymiana drzwi jest dość dużą inwestycją, więc bardzo często odwleka się ją tak bardzo, jak to tylko możliwe. Są jednak takie sytuacje, w których nie ma nad czym się zastanawiać. Wymiana drzwi może być koniecznością albo wynikać z krytycznego namysłu. Nawet, jeśli trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni, warto to zrobić.

Renowacja nie ma sensu bez zamiany drzwi

Drzwi wymienia się przy kapitalnych remontach, ponieważ wtedy jest to operacja względnie najłatwiejsza w tym sensie, że nie trzeba już dodatkowo przejmować się uszkodzeniem wykończeń w pobliżu. Takie remonty wykonywane są rzadko – co kilkanaście lat, a może i jeszcze rzadziej. 

Dziś jednak trzeba pamiętać jeszcze o termomodernizacji. Wymiana drzwi to nie tylko rozsądny ruch z punktu widzenia estetyki i budżetu, ale też efektywności całej operacji. Zdaniem ekspertów wymiana drzwi stanowi jeden z ważnych elementów planu termomodernizacji. To przecież stolarka starego typu, nieodpowiednia z punktu widzenia dzisiejszych norm, a do tego często uszkodzona czy odkształcona odpowiada za spore straty energetyczne. Więcej na ten temat można przeczytać choćby w artykule https://www.siegenia.com/pl/company/news-archiv/358397

Czy stare drzwi powinny być zastąpione?

Pytanie wydaje się podchwytliwie łatwe, ale wcale tak nie jest. Trzeba najpierw zdefiniować zużycie, a później ocenić, w jakim stopniu faktycznie zużycie wpływa na funkcjonalność. Bo zdecydowanie wytarte zawiasy czy wysłużone ościeżnice będą już sugerowały konieczność wymiany, ale jeśli zużycie będzie objawiało się tylko problemami estetycznymi, to tak dużą inwestycję można jeszcze odłożyć w czasie.

Nowoczesne drzwi oferują więcej opcji

Wiele drzwi, które się dziś wymienia, od strony technicznej nie sprawia problemów. Kłopot wynika raczej z tego, że dość mocno odstają one od oczekiwań, jakie mają dziś użytkownicy. O ile sama ogólna konstrukcja drzwi nie zmieniła się prawie wcale, to przecież ewoluowały rozwiązania dodatkowe: zamki, zasuwy, wbudowane systemy kontroli dostępu, rozwiązania smart-dom i tak dalej. Nawet jeśli można dodatkowo zabezpieczyć starsze drzwi, to nie będzie to tanie, a pod względem funkcjonalnym zwykle nie uzyskuje się pełni możliwości oferowanych przez nowe drzwi.

I oczywiście – nie wszędzie nowe funkcjonalności są niezbędne, jednak porównując technologie dzisiejsze i te sprzed kilkunastu lat, można być pewnym, że większość drzwi w dającej się przewidzieć przyszłości, trzeba będzie wymienić. Podstawowym powodem będzie to, że w otoczeniu lepszych rozwiązań te starsze nie będą już fizycznie zapewniały równie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, a to przecież podstawowe zadanie, jakie stawia się przed drzwiami.