Egzemplarze

12 grudnia w sali kinowej KBP przy placu Polonii 1 odbyła się promocja jubileuszowego, pięćdziesiątego numeru "Rocznika Koszalińskiego", wydawanego przy współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie. Była to okazja do podsumowań dotychczasowej pracy nad wydawnictwem oraz planów na jego rozwój w przyszłości. Wydarzenie rozpoczęło podziękowanie autorom artykułów oraz uroczyste wręczenie im autorskich egzemplarzy "Rocznika".

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień Iwony Sławińskiej, która przybliżyła interesującą i zawiłą historię wydawnictwa oraz Krzysztofa Wasilewskiego, który zaprezentował projekt "Pomorze Środkowe - przestrzeń, pamięć i tożsamość w dyskursie regionalistycznym", w ramach którego, między innymi, zdigitalizowane zostały numery "Rocznika Koszalińskiego" wydawane do roku 2002. Z tematyką artykułu "Carte de visite koszalińskich fotografów przełomu XIX i XX wieku" autorstwa Cezarego Lejtana oraz Zbigniewa Wojtkiewicza przybyli goście mieli okazję z kolei zapoznać się poprzez materiał wideo z nagranym komentarzem autorów. 

Uroczysty charakter jubileuszu podkreślił słodki poczęstunek, czekający na uczestników po spotkaniu w Galerii Region, gdzie można było przy okazji podziwiać wystawę prac fotograficznych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wł. Hasiora w Koszalinie pt. „Czas się zatrzymał”.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie, a tym z Państwa, którzy nie mieli możliwości uczestnictwa w promocji wydawnictwa przypominamy, że bezpłatny egzemplarz "Rocznika Koszalińskiego" można uzyskać w wypożyczalni  budynku głównego KBP oraz we wszystkich filiach. Wszystkie numery są także dostępne w formie cyfrowej w naszej Wirtualnej Czytelni (od roku 2003) oraz na stronie projektu "Pomorze Środkowe" https://tu.koszalin.pl/pomorze.

Dziękujemy również Archiwum Państwowemu w Koszalinie za wieloletnią współpracę między innymi przy wydawaniu "Rocznika Koszalińskiego". 

 

Rocznik Koszaliński jest czasopismem o bogatej tradycji. Pierwszy numer ukazał się w 1965 roku i został przygotowany przez sekcję naukowo-badawczą Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział  w Słupsku. Od roku 1992 rolę wydawcy przejęła Koszalińska Biblioteka Publiczna.

W numerze 50 (2022) znalazł się szereg artykułów, które poruszają między innymi taką tematykę jak historia średniowiecznych siedzib obronnych w Mielnie czy kwestia osadnictwa w powiecie koszalińskim w latach 1945–1950. Przedstawione zostały carte de visite koszalińskich fotografów przełomu XIX i XX wieku, a czytelnicy będą mieli także okazję do prześledzenia losów Rocznika Koszalińskiego w jego 50-letniej historii. Nie zabrakło sylwetek mniej lub bardziej znanych koszalinian, w tym numerze Berthy von Massow oraz prof. Jana Filipkowskiego.

Tradycyjnie już tom uzupełniają jubileusze, w tym numerze dotyczące 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, 30 lat szkolenia w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, 65-lecia „Jedności” – obecnie V Liceum Ogólnokształcącego im. S. Lema w Koszalinie czy jubileuszu 75-lecia Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, podsumowanie wydarzeń, które odbywały się w ubiegłym roku w Koszalinie, pożegnania i wspomnienia mieszkańców miasta oraz bibliografia regionu z roku 2022.