18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Koszalińska komenda wspólnie z funkcjonariuszami Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, jak co roku aktywnie włączyła się w realizację głównego celu obchodów. Do wspólnej prelekcji zaproszeni zostali uczniowie z koszalińskich szkół. Funkcjonariusze rozmawiali z młodzieżą o podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zawierania znajomości przez Internet, czy też poszukiwaniu pracy poza granicami kraju.
Dzisiaj obchodzony jest „Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu ”, dlatego w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odbyła się dyskusja poświęcona problematyce współczesnego handlu ludźmi.
Celem spotkania było omówienie charakterystyki przestępstwa handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa, godzącego w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka oraz metod jakimi posługują się przestępcy trudniący się tym procederem.
Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie oraz klasy mundurowe TEB Edukacja w Koszalinie. Realizując swoje zawodowe plany w niedługim czasie będą odbywali oni praktyki zawodowe, a później podejmą pracę zarobkową na terenie kraju i za granicą.
Prowadząca debatę mł. asp. Beata Gałka wskazywała w jaki sposób można ustrzec się przed pseudo pracodawcami, omówiła również sposoby jakimi posługują się sprawcy, aby zwerbować ofiarę i zmusić ją do prostytucji, niewolniczej pracy lub żebractwa. Podczas spotkania młodzież mogła zobaczyć specjalnie przygotowane filmy oraz prezentacje multimedialne dotyczące handlu ludźmi.
Funkcjonariusze w trakcie spotkania omówili kilka ciekawych danych statystycznych dotyczących handlu ludźmi i rozdali uczniom profilaktyczne materiały informacyjne. Młodzież dowiedziała się również, że w strukturach jednostek Policji funkcjonują zespoły dw. z handlem ludźmi, gdzie zawsze można zwrócić się o pomoc.
Ponieważ spotkania cieszą się wśród młodzieży dużą popularnością będą organizowane również w innych koszalińskich szkołach.
Więcej porad i pomoc dla ofiar handlu ludźmi, znajdziecie Państwo na stronie internetowej, do której link podajemy tutaj: Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi.