Kurs przeznaczony był dla funkcjonariuszy realizujących zadania służbowe z wykorzystaniem jednostek pływających i adresatami obu edycji byli funkcjonariuszy Nadbużańskiego i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Celem głównym kursu było nabycie wiadomości i umiejętności niezbędnych do zdania egzaminu państwowego na patent sternika motorowodnego.  

Jesienne edycje szkoleniowe, podobnie jak poprzednie prowadził Krzysztof Szyca z COSSG oraz eksperci zewnętrzni z Morskiego Ośrodka Szkoleniowego w Kołobrzegu Politechniki Morskiej w Szczecinie: Maciej Wicik - dyrektor oraz Robert Dwulit ekspert tego ośrodka.

Część teoretyczna obejmowała wiedzę dotyczącą nawigacji, meteorologii, ratownictwa wodnego oraz silników, układów napędowych łodzi, a także budowy jachtów motorowych. Oprócz wiedzy teoretycznej kursanci opanowali umiejętność wiązania podstawowych węzłów żeglarskich tj. ratowniczy, płaski, knagowy, ósemkowy,  szotowy i wyblinka.

W części praktycznej uczestnicy trenowali umiejętności umożliwiające prowadzenie jachtu motorowego w zakresie uzyskiwanych uprawnień. Ich zadaniem było odcumowanie i zacumowanie do nabrzeża w porcie, dojście i odejście do dalby pomiarowej oraz podejmowanie rozbitka z wody. Dopełnieniem ćwiczeń praktycznych była nauka wydawania, egzekwowania i wykonywania komend obowiązujących na jachtach w trakcie manewrów. W treningach brały udział dwie łodzie: SG – 064 z COSSG oraz CARINA – AM z Morskiego Ośrodka Szkoleniowego.

Po opanowaniu podstawowych manewrów zaprezentowano i następnie ćwiczono tzw. „ zacieśnioną cyrkulację ” - przydatny element manewrów jachtem w małych basenach portowych i marinach. Dodatkową zaletą kursu była możliwość wypłynięcia na redę portu Kołobrzeg i pływanie w warunkach silniejszego wiatru i fali.

Zarówno w porcie, jak i na redzie kursanci trenowali w rzeczywistych warunkach, gdzie występował intensywny ruch innych jednostek pływających w porcie. Dzięki temu w praktyce poznali sygnały dźwiękowe nadawane przez statki zgodnie z MPDM (międzynarodowe prawo drogi morskiej) oraz zapoznali się z korespondencją radiową prowadzoną na kanałach UKF z innymi statkami i służbami portowymi.

W trakcie szkolenia sterników motorowodnych została wykonana sesja zdjęciowa w porcie Kołobrzeg będąca elementem praktycznym prowadzonych przez COSSG warsztatów fotograficznych. 

Wszyscy kursanci potwierdzili nabytą wiedzę i umiejętności zdając egzaminy państwowe, odbywające się w kolejny dzień po zakończeniu danego kursu.

W siedmiu edycjach kursu sternika motorowodnego przeszkolono 56 funkcjonariuszy SG z Nadbużańskiego, Podlaskiego, Morskiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.