W skali całego kraju policjanci kilka razy dziennie otrzymują zgłoszenia na temat zdarzeń, których ofiarami padają seniorzy. Koszalińscy policjanci nie ustają więc w staraniach, aby informacje na temat sposobu działania oszustów, czy złodziei, trafiały do jak najszerszego kręgu adresatów. Dobrą okazją do tego typu spotkań prewencyjnych jest za niedługo obchodzony Dzień Babci i Dziadka.
Jednym z priorytetowych zagadnień w ramach prowadzonej przez koszalińskich mundurowych profilaktyki jest stała i kompletna edukacja środowiska seniorów pod kątem przestępstw, których padają ofiarami.
Metody działania przestępców są zwykle podobne. Oszuści dzwonią do starszych osób i podają się za policjanta lub członków rodziny. Proszą o pożyczkę, zastraszają seniorów utratą gotówki z kont bankowych albo przedstawiają zmyśloną historię o prowadzonych działaniach Policji. Niestety, taki schemat mocno oddziałuje na seniorów, którzy z chęci niesienia pomocy zrobiliby wiele. Jeszcze długo po przekazaniu oszustowi pieniędzy nie zdają sobie sprawy z własnej łatwowierności. Dopiero wykonany telefon do oficera dyżurnego lub prawdziwych członków rodziny ujawnia przykrą informację, że oszczędności życia trafiły do nieodpowiedniej, nieuczciwej osoby.
Koszalińscy policjanci nieustannie podejmują wiele działań profilaktycznych mających za zadanie ustrzec starsze osoby przed oszustwem. Mundurowi współpracują z ośrodkami, przychodniami, związkami emerytów i rencistów, aby dotrzeć do jak największej liczby seniorów. W szkołach spotykają się z młodzieżą, z którą również poruszają ten temat. Wnuki także są świetnym przekazem profilaktycznym. Podczas wizyt u swoich dziadków zawsze mogą poruszyć temat oszustw.
Podczas ostatnich spotkań policjanci za każdym razem omawiają sposoby działania domokrążców, fałszywych inkasentów oraz tych podających się za policjantów, pracowników socjalnych, zakładów ubezpieczeń, czy członków rodziny.
Policjanci uczulają, aby seniorzy zwracali uwagę na osoby obce pojawiające się w rejonie posesji prywatnych oraz na kradzieże kieszonkowe, zwłaszcza na targowiskach, w sklepach i środkach komunikacji publicznej. W związku ze zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka każdy uczeń otrzymał specjalnie przygotowany „zestaw seniora” składający się z poradników i ulotek informacyjnych.