Podział majątku przed rozwodem. Czy jest możliwy?

Podział majątku wspólnego małżonków należy do jednych z najbardziej skomplikowanych spraw działowych w polskim prawie. Wbrew ogólnemu przekonaniu, nie trzeba czekać z podziałem do rozwodu — można podzielić swój majątek również w trakcie trwania małżeństwa. Procedura ta może przebiegać polubownie bądź przed sądem.

Podział majątku a rozwód

Podział majątku po rozwodzie nie jest obligatoryjny, jednak warto go przeprowadzić. W ten sposób dopełnia się cały proces rozstania oraz jasno ustala własność wspólnego dotychczas mienia jak dom, samochód, sprzęty itp. Procedura ta nie jest jednak uzależniona od wzięcia rozwodu, gdyż można przeprowadzić ją przed w trakcie lub po rozwodzie. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ostatnie z wymienionych, jednak coraz częściej małżonkowie decydują się również na inne opcje.

Co wchodzi w skład majątku wspólnego?

W skład majątku wspólnego małżonków przede wszystkim wchodzą wynagrodzenie za pracę i inne dochody każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego, kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie emerytalnym, a także nabyte w trakcie małżeństwa przedmioty zwykłego użytku codziennego oraz nieruchomości.

Dodatkowo możliwe jest żądanie zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny. Podziałowi nie jest poddawany majątek osobisty każdego z małżonków, do którego należą między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności, przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb, prawa niezbywalne, prawa autorskie i prawa pokrewne, a także przedmioty uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków.

Podział wspólnego majątku — Kancelaria adwokacka Słupsk

Podział wspólnego majątku małżonków może zostać przeprowadzony na dwa sposoby — umownie oraz sądownie. W każdym z przypadków dobrze jest skorzystać z profesjonalnej pomocy, na przykład adwokata w Słupsku.

Umowny podział majątku wspólnego

Umowny podział majątku wspólnego możliwy jest tylko w przypadku, gdy obie strony są zgodne w kwestii podziału mienia. Wówczas sporządza się umowę, która może być zawarta w dowolnej formie. Co więcej, podział ten może dotyczyć całości majątku bądź tylko jego części. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy małżeństwo posiada nieruchomość do podziału — wówczas umowa powinna zostać przygotowana w formie aktu notarialnego. Podobna konieczność może wystąpić, gdy w skład wspólnego majątku wchodzi między innymi prawo użytkowania wieczystego.

Sądowy podział majątku wspólnego

W przypadku, gdy małżonkowie nie są w stanie polubownie dojść do porozumienia w zakresie podziału majątku wspólnego, każdy z nich może wystąpić o podział do sądu. Odpowiedni wniosek należy wówczas złożyć w sądzie rejonowym w miejscu zlokalizowania mienia. Jeśli dane miejsce znajduje się w okręgu działania dwóch sądów rejonowych, osoba składająca wniosek może sama zdecydować, do którego z nich się uda.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z: https://www.adwokatlisek.pl/.