W Koszalinie brakuje specjalistów - zobacz kogo szukają pracodawcy

3 min czytania
W Koszalinie brakuje specjalistów - zobacz kogo szukają pracodawcy

W Koszalinie brakuje specjalistów - zobacz kogo szukają pracodawcy

Ostatnie dwa lata przyniosły szereg zmian społeczno-ekonomicznych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Sytuacja wygląda podobnie, chociażby w przypadku miasta Koszalina, gdzie wpływ pandemii Covid-19 na miejscowy rynek pracy jest dość mocno widoczny. Pracodawcy poszukują tu bowiem innego rodzaju siły roboczej, niż dotychczas. W miejsce fryzjerów, krawców, czy kucharzy, aktualnie o zatrudnienie mogą ubiegać się różnego typu specjaliści. Jako że, wyraźnie zauważalny jest spory deficyt wykwalifikowanych pracowników, stale wzrasta zapotrzebowanie na konkretne zawody. Wśród nich znajdują się między innymi, programiści Java, architekci IT, lekarze, a także wszelkiej maści technicy. Stąd rok 2021 nazywany jest często rokiem specjalistów”.

W jakich zawodach znajdziemy zatrudnienie?

Braki kadrowe obserwuje się głównie w przypadku służb i ochrony zdrowia. Niewątpliwie ma to ścisły związek z trudną sytuacją w branży, gdzie pandemia obnażyła istniejące już wcześniej problemy, ale też ze starzeniem się społeczeństwa i emigracją zarobkową do innych państw Unii Europejskiej. Poza tym, pracodawcy w Koszalinie poszukują również fizjoterapeutów, masażystów, pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pracowników ds. techniki dentystycznej oraz ratowników medycznych. Oprócz tego, na pewną pracę mogą dodatkowo liczyć psychologowie i psychoterapeuci - https://www.gowork.pl/praca/koszalin;l.

Tymczasem, według badania ”Barometr Zawodów 2021” firmy budowlane posiadają wolne stanowiska dla pracowników z odpowiednimi uprawnieniami, tj. inspektorów nadzoru budowlanego, inżynierów budownictwa i kierowników budowy. Z drugiej zaś strony, Koszaliński rynek pracy, wciąż obfituje w oferty dla betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, monterów konstrukcji metalowych, monterów okien i szklarzy, murarzy i tynkarzy, robotników robót wykończeniowych w budownictwie, czy robotników budowlanych. Fachowcy zawsze więc mają wiele opcji do wyboru, jeśli chodzi o wybór pracodawcy.

Z kolei, nie jest tajemnicą, iż miasto potrzebuje na gwałt załatać luki w oświacie. Szkoły szukają wobec tego nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych. W cenie są też asystenci w edukacji.

Prognozy na najbliższe lata

Eksperci szacują, że niedobór wykwalifikowanej siły roboczej w Koszalinie notuje się również w zawodach, takich, jak: specjaliści ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, specjaliści ds. rachunkowości i księgowości, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, projektanci i administratorzy baz danych, samodzielni księgowi, spedytorzy i logistycy, oraz programiści. Jednakże, na koszalińskim rynku pracy brakuje jeszcze magazynierów, pracowników myjni, pralni i prasowalni czy sprzątaczek i pokojowych.

Kryzys odnotowała tu natomiast branża eventowa oraz turystyczna, a co za tym idzie, pracę straciło i nadal nie może znaleźć sporo animatorów kultury i organizatorów imprez, a także pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej. Piętno bezrobocia odczuli też absolwenci ekonomii, pedagogiki, marketingu i PR, socjologii, filozofii, historii, kulturoznawstwa, politologii oraz bibliotekoznawstwa. Znaczne problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć także pracownicy administracyjni i biurowi, sekretarki i asystenci, a także dziennikarze i redaktorzy.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

informacjekoszalin_kf