Manicurzystka – opis zawodu

Manicurzystka to odmiana zawodu kosmetyczki, wyspecjalizowana w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych i ozdabiający paznokcie swoich klientek. Wykonuje zabiegi czyszczenia paznokci, nakładania preparatów ochronnych, lakierów, polerowania, wygładzania, przedłużania lub skracania paznokci. A także ozdabiania ich rozmaitymi wzorami czy drobnymi symbolami. Może też udzielać porad w kwestii stosowanej diety czy codziennych metod pielęgnacyjnych, które służą żywotności i pięknu paznokci. W swojej pracy korzysta ze specjalnych urządzeń kosmetycznych, jak pilniki, cążki, nożyczki albo lampy do pedicure. Każde z nich musi być stale czyszczone i dezynfekowane po każdej klientce. W zależności od swojego przygotowania zawodowego może specjalizować się stricte w paznokciach lub zajmować się też wizażem – fryzjerstwem, kosmetyką, dietetyką czy urodą. Rozwiązania technologiczne, trendy modowe czy nowe specyfiki to coś, co manicurzystka musi aktywnie śledzić, by utrzymywać swoją konkurencyjność na rynku kosmetycznym.

Manicurzystka – wymagania zawodowe

By zostać manicurzystką, potrzebna jest przede wszystkim własna pasja do wykonywania zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych na paznokciach, kreatywność, dokładność, cierpliwość, otwartość na potrzeby i sugestie klientek, a także wykazywanie się kulturą osobistą czy zdolnościami organizacyjnymi. Bardzo istotne jest przygotowanie merytoryczne i praktyczne – takie daje już szkoła średnia w liceum czy technikum kosmetycznym lub fryzjerskim. Naukę zawodu można rozszerzać poprzez uczestnictwo w certyfikowanych kursach, a nawet poprzez studia wyższe na kierunku kosmetologia. Nie mniej istotne jest doświadczenie zawodowe – to właśnie ono świadczy o jakości usług manicurzystki i zdobywaniu renomy tzw. reklamą szeptaną.

Manicurzystka – warunki pracy

Manicurzystka pracuje we własnym lub wynajętym salonie, w którym zorganizowane ma stanowisko pracy, siedzisko dla klientki i ergonomicznie poukładane wszystkie narzędzia i specyfiki. Bardzo istotne jest zachowywanie porządku i zasad BHP. Niekiedy przywdziewa służbowy czy ochronny strój. Z racji bardzo bliskiego kontaktu z klientką, potencjalnie narażona jest na zarażenie się chorobami zakaźnymi, bakteryjnymi czy grzybiczymi. Praca z klientami to siłą rzeczy praca z różnymi typami osobowości, temperamentu i kultury osobistej. Godziny pracy zazwyczaj są regularne, choć wypadać mogą popołudniami, wieczorami i w weekendy.

Manicurzystka – zatrudnienie i zarobki

Pracę w manicure dostać można w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, salonach SPA, odnowy biologicznej, w uzdrowiskach, hotelach czy agroturystyce. Dość częstą praktyką w tym zawodzie jest prowadzenie działalności na własny rachunek we własnym salonie lub w wydzierżawionej pod potrzeby manicure jego części. To jednak rozwiązanie dla manicurzystek bardziej doświadczonych, posiadających własny sprzęt i posiadających pozytywną opinię służb sanitarnych i przeciwpożarowych. Zarobki manicurzystek w Polsce wynoszą około 2200 – 4000 zł brutto.

Źródła wiedzy: