Z wielką przyjemnoscią zapraszamy do zapoznania się z 62 numerem kwartalnika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych „Człowiek i Dokumenty”. W najnowszej publikacji między innymi artykuł funkcjonariuszki COSSG w Koszalinie ppłk SG Moniki Krucińskiej, która od ponad dekady na kartach czasopisma dokonuje analizy dokumentów podróży nie tylko pod kątem budowy i zabezpieczeń, ale także kultury, tradycji zawartej w symbolice narodowej.
Nowy wzór e-paszportu Turcji produkowany jest przez turecką mennicę i drukarnię znaczków Darphane, natomiast oprogramowanie cyfrowe dostarcza firma Gemalto. Obecny wzór książeczki pochodzący z 2018 roku obejmuje rodzinę dokumentów biometrycznych, do której należą: paszport zwykły, paszport specjalny, paszport dyplomatyczny i służbowy. Fizycznie poszczególne dokumenty wyróżnia kolor okładki oraz kolor nadruków wewnętrznych.
Turecki dokument podroży jest wyjątkowo atrakcyjny pod względem budowy, zabezpieczeń oraz znaków i symboli. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest niezwykle barwną wizytówką kraju. Kluczowy wpływ na bezpieczeństwo mają powielone na różnych poziomach zabezpieczeń elementy personalizacji takie jak: zdjęcie posiadacza, numer identyfikacyjny i numer dokumentu. Na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie właściwości soczewki IPI zamieszczonej w stronie tytułowej, co z jednej strony uatrakcyjnia jej wygląd a z drugiej pozwala odczytać ukryte dane. Wykorzystane w dokumencie zabezpieczenia oprócz niewątpliwie ciekawych walorów estetycznych, w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo przechowywanych danych.
Nowatorskie spojrzenie na dokumenty podróży pozwala w kompleksowy sposób dokonywać ich analizy, a zamieszczone na stronach znaki i symbole niejednokrotnie mają wiele do powiedzenia.
Publikacja dostępna jest na stronie https://www.pwpw.pl/Czlowiek_i_dokumenty, oraz w e-bibliotece COSSG - http://ebibliotekacossg.strazgraniczna.pl:8083/shelf/2