Ceny mieszkań w Polsce oraz popyt na zakup własnej nieruchomości stale wzrastają. Co wpływa na cenę mieszkań oraz jakie czynniki brane są pod uwagę przy wycenie? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Rynek nieruchomości okazała się wyjątkowo odporny na kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19. Mieszkania nie tylko nie straciły na wartości, ale systematycznie drożeją, choć nie jest to już tak dynamiczny wzrost cen jak przed pandemią. Zakup nieruchomości uważany obecnie jest za najbezpieczniejszą i najbardziej opłacalną formę zabezpieczenia środków finansowych. Zmieniły się również zwyczaje mieszkaniowe Polaków, którzy chętnie rozglądają się za większym lokum z przestrzenią outdoorową.
Popyt na mieszkania
Rosnący popyt sprawia, że mimo ciągle powstających nowych inwestycji mieszkaniowych, samych lokali ciągle brakuje. Wszystko to przekłada się na wysokość ceny za metr kwadratowy mieszkania. Największy wzrost cen miał miejsce przed pandemią i wynosił aż kilkanaście procent. Obecnie ceny nie rosną już aż tak dynamicznie, nadal jednak zakup mieszkania jest pewnym sposobem na zysk.
Lokalizacja
Do kluczowych czynników wpływających na cenę mieszkania należy lokalizacja. W szerszym ujęciu oznacza to miasto, w którym znajduje się lokal. Najwyższe ceny nieruchomości znajdują się w Warszawie, gdzie średnia cena za metr kwadratowy wynosi ponad 10 000 zł. W czołówce znajduje się również Trójmiasto i Kraków.
W większych aglomeracjach na cenę mieszkania wpływa odległość od centrum oraz dzielnica, w której znajduje się lokal. Tradycyjnie najdroższe są mieszkania znajdujące się w centrum miasta oraz prestiżowych dzielnicach willowych. Tańsze lokale usytuowane są najczęściej w oddalonych dzielnicach mieszkalnych lub na peryferiach miasta.
Metraż
Na cenę mieszkania wpływa również jego metraż. Tu zasada jest prosta, im większa przestrzeń, tym mieszkanie jest droższe. Przykładowo dwupokojowe mieszkania na sprzedaż w Szczecinie będą więc droższe niż kawalerki. Jest to jednak najczęściej pozorne wrażenie. Większe mieszkania mają zazwyczaj niższą cenę za metr kwadratowy niż popularne mikromieszkania i to właśnie tą wartością warto kierować się przy ocenie atrakcyjności oferty.
Typ budownictwa
Wśród czynników wpływających na cenę lokalu znajduje się również typ budownictwa. Niesłabnącą popularnością cieszą się mieszkania w kamienicach oraz na nowych osiedlach deweloperskich. Mniej chętnie wybierane są lokale znajdujące się na osiedlach z wielkiej płyty. Te preferencje mają również swoje odbicie w cenach mieszkań.
Dodatkowe udogodnienia
Oprócz typu budownictwa istotny jest stan techniczny lokalu oraz dodatkowe udogodnienia stanowiące o prestiżu danej inwestycji, jak portiernia, parking podziemny czy winda w budynku. Tradycyjnie najdroższe lokale znajdują się na najwyższym piętrze, gdzie jest najlepsze nasłonecznienie oraz widok. Lokale przy parterze są niżej wycenianie ze względu na mniejszą prywatności, bezpośrednie sąsiedztwo ulicy oraz większe ryzyko włamania.