egzotyczne zwierzęta zdjęcie

Małpia rodzinka Pani Małgorzaty

Dzięki gościnności Pani Małgorzaty Głażewskiej z gminy Świeszyno mogliśmy poznać i zobaczyć jak wygląda życie dość niespotykanej rodziny. Ta wesoła rodzina to dwa serwale afrykańskie: Kenzo i Connie, małpka kapucynka– Jessy, a także małpki z rodzaju marmozeta uistiti białoucha,tamaryna białoczuba, tamaryna złotoręka i marmozeta geoffroy. Pani Małgosia, która ma ogromne serce do tych egzotycznych zwierząt, będących jednocześnie jej życiową pasją, opowiedziała nam o swoich podopiecznych

Skąd u Pani zamiłowanie do posiadania egzotycznych zwierząt?
Zaczęło się od marzenia, bardzo chciałam mieć małpkę. Pierwsza była małpka Kiki- marmozeta białoucha, a następnie pojawiły się inne małpki do towarzystwa m.in. kapucynka Jessy, która jest z nami już cztery lata.

Jakie obecnie posiada Pani zwierzęta ?
Na ten moment posiadamy serwale afrykańskie, kapucynkę, marmozety białouche, tamaryny złotorękie, oraz tamarynę białoczubą.

Jak wygląda zakup tych wszystkich zwierząt ?
Zwierzęta są kupowane z hodowli. My również posiadamy hodowle małpek z gatunku marmozety i tamaryny. Każde zwierzę posiada swoje dokumenty do rejestracji, bowiem zakup egzotycznego zwierzątka należy zgłosić do odpowiedniego organu. W naszym przypadku zgłoszenie do rejestru składa się w ze względu na miejsce przetrzymywania zwierzęcia, w ciągu 14 dni od chwili wejścia w jego posiadanie lub sprowadzenia do Polski. Więcej informacji dot. rejestracji zwierząt

Jak wygląda opieka nad Pani współlokatorami?
Wszyscy nasi podopieczni muszą mieć zapewnioną szczególną opiekę. Przede wszystkim potrzebują czasu. Ich sposób żywienia również różni się od diety zwierząt domowych. W przypadku małpek, karma sprowadzana jest z zagranicy. Sprowadzamy również gumę akacjową. Sami robimy specjalne ciasteczka, galaretki, kupujemy dużo warzyw i owoców. Ludziom często wydaje się, że takie małpki można karmić bananami, a tymczasem ten owoc posiada w sobie dużą ilość cukru i powoduje zły stosunek wapnia do fosforu w kościach zwierzęcia. Ma to negatywny wpływ na jego rozwój, dlatego dieta jest bardzo istotną kwestią dla ich zdrowia. Serwale afrykańskie spożywają ok. 2 kg surowego mięsa dziennie. Suplementacja takich zwierząt również jest bardzo istotna, każdego dnia otrzymują odpowiednią ilość witamin i wapnia. Warunki w jakich mieszkają muszą odpowiadać odpowiednim kryteriom, m.in. wymagana jest właściwa powierzchnia klatek, odpowiednie nasłonecznienie, lampy, ogrzewanie itp.

W przypadku problemów zdrowych konieczna jest wizyta u weterynarza. W każdym takim przypadku musimy wyprawiać się aż do Gdyni, gdzie dostępny jest najbliższy specjalista zajmujący się zwierzętami egzotycznymi udomowionymi.

Czy takie zwierzęta może posiadać każdy ?
Uważam, że nie. Nie są dla każdego. Są to zwierzęta, które posiadają szczególne wymagania i z pewnością nie są dla dzieci. Nie zapominajmy, że mówimy wciąż o dzikich gatunkach. Opieka nad nimi, wymaga przede wszystkim wiedzy, czasu, zaangażowania oraz funduszy. Małpki nie powinny zostawać same na dłużej niż 4 godziny. Wpływa to źle na ich psychikę, a nawet może doprowadzić do depresji. Dlatego tak istotną kwestią jest towarzystwo dla nich. Osoba, która chce zakupić takie zwierzę powinna to przemyśleć. Pamiętajmy, że są to żywe istoty. Każdy właściciel powinien dbać o ich dobro zapewniając im odpowiednie warunki do życia.

Z Właścicielką egzotycznych zwierząt rozmawiała Joanna Lipska
(pracownik Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Koszalinie)

fot. J.Lipska