Kuchnia japońska w pigułce, czyli charakterystyczna etykieta

Choć tradycyjna ojczysta kuchnia dla Polaków jest świętością, to istnieje również wiele potraw z różnych zakątków świata, którą kochają równie mocno. I wcale nie chodzi tu o włoską pizzę czy amerykańskie burgery.

Pyszne sushi czy ramen, a do tego słodko-kwaśne smaki i dodatki w postaci grzybów - tak w skrócie można podsumować kuchnię prosto z kraju Kwitnącej Wiśni. Japońskie potrawy skradły serca niejednego smakosza z Europy, dlatego warto poznać te azjatyckie przysmaki, które są uwielbiane nie tylko przez rodowitych Japończyków!

Każde państwo ma swoje tradycje, zasady i kulturę, które nie zawsze od razu wydają się być proste i zrozumiałe dla cudzoziemców. W Japonii sporym zaskoczeniem dla Polaków może być etykieta dotycząca spożywania posiłków. O ile jedzenie pałeczkami stało się już całkiem normalne za sprawą sushi, które w naszym kraju jest serwowane w wielu restauracjach, tak już spożywanie zupy bez użycia łyżki może dziwić. Japończycy wszelkiego rodzaju zupy piją prosto z miseczki, nie korzystając z żadnych sztućców. Dodatkowo, mieszkańcy kraju Kwitnącej Wiśni często przed i po posiłku wypowiadają formułki grzecznościowe, mające na celu uhonorowanie osób przygotowujących posiłek oraz podziękowanie za jego spożycie.

Najpopularniejsze przysmaki - dania kuchni japońskiej

Kuchnia japońska słynie z wszelkiego rodzaju owoców morza, słodko-kwaśnych aromatów oraz sporej ilości grzybów dodawanych do potraw. W ich kulinarnych wytworach nie brakuje również mięsa oraz warzyw. Choć Azja jest dość odległym kierunkiem dla Polaków, to w naszym kraju od wielu lat coraz popularniejsze stają się dania japońskie. W wielu restauracjach poświęconych tej kulturze można spróbować większości potraw, które stanowią podstawę dla Japończyków. Jakie więc potrawy należą do kuchni japońskiej?

  • sushi - ten przysmak zna chyba każdy. Jednocześnie należy on do tych potraw, które albo się kocha - albo nienawidzi. Wiele osób spoza Azji wciąż nie potrafi się przekonać, a w rzeczywistości smaki, jakie można napotkać w sushi są aktualnie naprawdę różnorodne i wcale nie musi to być surowa ryba.
  • zupa ramen - samo to słowo oznacza makaron, jednak niech Was nie zmyli ta nazwa. Ramen to tradycyjna zupa japońska, która w ostatnim czasie stała się niezwykle popularna w Polsce i zaskarbiła sobie serca wielu smakoszy. Podstawowe składniki tego dania to makaron oraz bulion - reszta stanowi sporą zagadkę, bo istnieje wiele różnych i równie dobrych przepisów. W składzie tej zupy można znaleźć także mięso, warzywa czy gotowane jajko.
  • zupa miso - tradycyjna potrawa z niezwykle długoletnią historią. W składzie tej zupy najczęściej można spotkać pastę sojową miso, tofu oraz wodorosty wakame. Podobnie jednak, jak w przypadku zupy ramen - reszta składników do wyboru. pierożki gyoza - uwielbiane zarówno przez Japończyków, jak i turystów z całego świata. Delikatne ciasto, a do tego przepyszne, aromatyczne nadzienie
  • wymienione wyżej dania kuchni japońskiej znajdziesz w menu restauracji Gold Sushi - sprawdź.

Sushi to nic innego jak gotowany ryż z dodatkami w postaci warzyw czy ryb lub mięsa w charakterystycznej formie. Istnieje wiele rodzajów sushi - te najpopularniejsze to nigiri oraz maki. Nigiri ma postać owalną, a na taką formę ryżu najczęściej nakłada się kawałek ryby czy owoców morza takich jak krewetki. Maki z kolei to okrągłe kawałki owinięte wodorostami, posiadające w środku dodatki jak np. ryba, kurczak czy nawet warzywa lub owoce. Sushi spożywa się za pomocą pałeczek. Można je podawać z sosem sojowym, wasabi oraz imbirem.