Biblioteka Koszalin: Cudowne i pożyteczne - baśnie

3 min czytania

Epidemia zastała mnie przy przygotowaniu corocznej powiatowej sesji dziecięcej o tematyce literackiej. Zwykle odbywa ona w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej 2 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, już od 2004 roku. Przed laty formułę wymyśliła moja poprzedniczka, a ja ją kontynuuję.W tym roku tematem referatów są Baśnie braci Grimmów , więc przeczytałam, co możliwe o Jakubie i Wilhelmie, baśniach, baśniowości, tłumaczeniach, wydaniach i innych wątkach pobocznych.

Życie braci Grimm okazało się barwną, pełną zwrotów akcji opowieścią o ludziach ciekawych świata, o szerokich horyzontach myślowych, odważnych i niezłomnych. Jakub i Wilhelm byli naukowcami łączącymi z powodzeniem zagadnienia prawnicze z historią kultury, literatury, językoznawstwem i poszukiwaniami etnograficznymi. Byli też bibliotekarzami! Potrafili zarazić pasją gromadzenia ludowych opowieści, wielu swoich znajomych i przyjaciół. W wyobraźni widzę dystyngowane damy i eleganckich kawalerów z zapałem wyszukujących miejscowych opowiadaczy i spisujących historie z myślą o dostarczeniu ich słynnym braciom z Kassel. Zapłatą za baśnie było zazwyczaj dziękuję”, ale też herbata podana w porcelanowej filiżance ze srebrną łyżeczką wypita z panią Viehmann, albo para używanych spodni Wilhelma Grimma dla wachmistrza Krause’go. Baśnie dla dzieci i dla domu” zebrane przez braci Grimm zostały po raz pierwszy wydane w 1812 - 1815 roku. Na początku nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, jednak następne wydania przyniosły im sławę nieśmiertelną.

Baśnie Grimmów zbierane wprost od bajarzy, bez zbytniej ingerencji i upiększeń, stały się opowieściami biblioterapeutycznym. Pomagają one dzieciom możliwie bezboleśnie, przejść inicjację z dzieciństwa w dorosłość, pozbyć się lęków egzystencjalnych, przeżyć niechciane emocje i znaleźć ukojenie. O psychoterapeutycznej roli baśni pisze między innymi Bruno Bettelheim w swej książce Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartości baśni” Docenia w Baśniach braci Grimm prostotę historii, jasność przekazu, przedstawienie opozycji dobra i zła, prawości i nieprawości, definitywne ukaranie niegodziwości i triumf odwagi. Znawcy literatury dla dzieci i psychologowie zachęcają do czytania i opowiadania baśni zebranych przez Grimmów bez zbytecznej cenzury. Tylko przeżywając prawdziwie bohaterskie czyny, walkę z olbrzymami i strachami, w której zło zostaje ukarane, dziecko może oswoić lęki, smutki, sekretne uczucia.

Zachęcam Państwa i ja, w tym czasie odosobnienia, do czytania i opowiadania Baśni dla dzieci i dla domu” zebranych przez braci Grimm. Jest też wersja dla dorosłych autorstwa Philipa Pullmana. Polecam też serdecznie wykład otwarty prof. UAM dr hab. Elizy Karmińskiej (tłumaczki baśni) pt. O konieczności przekładu pierwszego wydania baśni braci Grimm” dostępny na platformie YouTube. Czas tak spędzony będzie na pewno cudownie i pożytecznie” przeżytym.

Serdecznie pozdrawiam

Baśnie braci Grimm 318444, 318445 m

Bettelheim Bruno, Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni 471336 m

Pullman Philip, Baśnie braci Grimm dla dorosłych… 485649 m

Okładka Baśni braci Grimm

Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela, biblioteka.koszalin.pl/, biblioteka.koszalin.pl/biblioteka/blog/cudowne-i-pozyteczne-basnie

Autor: krystian